18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Dotarli do ludzi, którzy zdradzili, co dzieje się za drzwiami tureckich więzień. Bicie wcale nie jest najgorsze

• Amnesty: są dowody na to, że aresztowani w Turcji są bici i torturowani• Osobom w aresztach utrudnia się kontakt z prawnikami i rodzinami• Od momentu próby zamachu stanu aresztowano ponad 10 tys. osób

Osoby aresztowane po próbie puczu w Turcji są bite, poddawane torturom, w tym gwałtom - twierdzi w najnowszym raporcie organizacja Amnesty International zajmująca się walką o przestrzeganie praw człowieka.

Po próbie zamachu stanu, do której doszło w nocy z 15 na 16 lipca, zostało aresztowanych ponad 10 tys. osób podejrzewanych m.in. o antyrządowe działania.

Drastyczne sceny po puczu - CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Na skraju wyczerpania

Zdaniem Amnesty International, turecka policja w Ankarze i Stambule odmawia zatrzymanym osobom jedzenia, wody i pomocy medycznej, grozi im oraz znieważa. W najgorszych przypadkach osoby brutalnie pobito i torturowano. Odmawia im się dostępu do prawników i członków rodzin. Aresztowani często niewiele wiedzą o stawianych im zarzutach.

Niektóre z sędziowskich przesłuchań miały wykazać związek z Fethullahem Gülenem lub instytucjami, które z nim sympatyzują. Władze tureckie oskarżyły Gülena o kierowanie próbą zamachu, czemu on sam zaprzecza.

Najprawdopodobniej najgorsze traktowanie w aresztach było zarezerwowane dla najwyższych rangą wojskowych. Sytuację pogarsza fakt, że na mocy wydane w weekend zarządzenia maksymalny czas, jaki osoba może spędzić w areszcie został zwiększony do 30 dni.

AI żąda dostępu do aresztowanych

– Pomimo zdjęć i nagrań tortur, które szeroko nadawano w całym kraju, rząd milczy na temat nadużyć. Brak potępienia dla złego traktowania i tortur w tych okolicznościach jest równoznaczny z ich wspieraniem – mówi Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International w Polsce.

Amnesty International zwróciła się do władz Turcji z żądaniem umożliwienia jej przedstawicielom kontaktu z aresztowanymi osobami. Organizacja wezwała także Europejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom (CPT), aby zbadał warunki przetrzymywania tych osób.

Pełny raport znajduje się na stronie Amnesty >>>

ZOBACZ TEŻ: Coraz więcej ofiar nieudanego puczu w Turcji. 

Więcej o: