Eksplozja samochodu-pułapki w Iraku. Co najmniej 14 osób nie żyje

• Zamachowiec wysadził się w aucie wyładowanym materiałami wybuchowymi• W eksplozji zginęło co najmniej 14 osób, a ok. 30 zostało rannych• Do ataku doszło w Chalis, mieście oddalonym od Bagdadu o około 80 km

Wśród ofiar śmiertelnych są kobiety i dzieci. Liczba ofiar może wzrosnąć - wielu rannych jest w stanie krytycznym. Z relacji świadków wynika, że zamachowiec wjechał w samochody, w tym w minibus z kobietami i dziećmi, stojące przy punkcie kontrolnym przed Chalis. Na razie nikt nie przyznał się do zamachu, ale Państwo Islamskie regularnie atakuje irackie siły bezpieczeństwa, a także rejony zamieszkane przez cywilów.

Dowiedz się więcej:

Co to jest Państwo Islamskie?

Powstanie Państwa Islamskiego (IS, skrót pochodzi od angielskich słów "Islamic State") ogłoszono 29 czerwca 2014 roku. To organizacja terrorystyczna, która dokonała wielu zamachów, porwań i masakr ludności cywilnej. Została założona przez jedną z grup Al-Ka'idy. Udało jej się zająć część terytoriów Iraku, Syrii oraz Libanu i ogłosić powstanie kalifatu na okupowanych ziemiach. To quasi-państwo nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową.

Jakie są podstawowe fakty o Państwie Islamskim?

W Państwie Islamskim dominującą religią jest islam sunnicki. Państwem rządzi kalif Abu Bakr al-Baghdadi, który przyjął imię Ibrahim ibn Awwad. Dewizą państwa jest "Trwanie i ekspansja". Jego zadaniem jest prowadzenie dżihadu – świętej wojny, której celem jest umacnianie islamu i nawracanie niewiernych pokojowo albo z użyciem siły. Państwo Islamskie nie jest uznawane przez żadne organizacje i kraje na świecie za rzeczywisty, suwerenny twór. Jego uznania odmawiają nawet główne grupy muzułmańskie. Nieformalną stolicą Państwa Islamskiego jest Ar-Rakka.