Watykan ostro krytykuje Polskę za ksenofobiczne nastroje? Rzecznik Episkopatu prostuje

• "La Stampa": Watykan wydał komunikat, w którym krytykuje polski Kościół• Według gazety Stolica Apostolska upomina również polskich polityków• Rzecznik KEP: "Raport nie jest oficjalnym stanowiskiem Watykanu czy KEP"

Tuż przed inauguracją Światowych Dni Młodzieży w Polsce opiniotwórczy dziennik "La Stampa" obszernie omówił watykański komunikat. Zdaniem redakcji, znalazło się w nim stanowisko Stolicy Apostolskiej, w którym skrytykowano Kościół w Polsce i część sceny politycznej.

CZYTAJ WIĘCEJ: "La Stampa": Mocne przesłanie z Watykanu przed ŚDM. Jest o Polsce i lęku przed uchodźcami

Chodziło głównie o "sztucznie podsycany" lęk przed muzułmanami. Rzecznik Episkopatu - napisała gazeta - informuje też o rasistowskich incydentach w polskich miastach: w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Zgorzelcu, o prześladowaniu studentów, którzy przyjechali do polski w ramach programu Erasmus.

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, przekonuje jednak, że raport nie jest oficjalnym stanowiskiem Watykanu czy KEP, ale zbiorem informacji dotyczących sytuacji w Polsce na podstawie doniesień medialnych i że włoskie media źle zrozumiały go jako upomnienie Watykanu.

Więcej o: