Zemsta Erdogana trwa w najlepsze. Właśnie zatrzymał bratanka największego wroga

• Turcy aresztowali bratanka muzułmańskiego kaznodziei Fethullaha Gulena• To właśnie Gulena prezydent Recep Erdogan oskarża o przygotowanie puczu• Krewny Fethullaha Gulena zostanie przewieziony na przesłuchanie do Ankary

 

Wśród możliwych zarzutów, które zostaną wysunięte przeciwko krewnemu kaznodziei, wymieniana jest przynależność do organizacji terrorystycznej. - Szef terrorystów Fethullah Gulen jest bardziej niebezpieczny niż Osama bin Laden - oświadczył w sobotę turecki minister ds. Unii Europejskiej Omer Celik. Wczoraj rząd turecki oznajmił, że do USA udadzą się ministrowie spraw zagranicznych i sprawiedliwości, aby przekonać władze amerykańskie do wydania 75-letniego Gulena.

Dowiedz się więcej:

Co wydarzyło się w Turcji?

15 lipca wieczorem tureckie wojsko dokonało próby zamachu stanu i na kilka godzin przejęło władzę w kraju. Na ulicach pojawiły się czołgi, zamknięto wszystkie lotniska, a wojskowi przejęli państwową TV. Armia twierdziła, że działa w obronie demokracji i świeckości państwa i zapowiedziała wprowadzenie nowej konstytucji. 

Jakie są skutki puczu w Turcji?

Po udaremnieniu zamachu stanu władze rozpoczęły czystki - do tej pory zawieszono w obowiązkach, zwolniono, zatrzymano, poddano przesłuchaniom lub oskarżono ok. 60 tys. osób - głównie wojskowych, policjantów, sędziów, urzędników i nauczycieli. Prezydent zapowiedział też dalsze zatrzymania.

Więcej o: