Strzelanina w centrum handlowym w Monachium. Są zabici [CO WIEMY DO TEJ PORY]

• W centrum handlowym Olympia Einkaufszentrum doszło do strzelaniny• Policja w Monachium: 10 osób nie żyje, w tym 18-letni napastnik• Sprawca to Niemiec irańskiego pochodzenia. Śledczy: Działał w napadzie szału

Tuż po godz. 18 w centrum Monachium, w jednym z dużych centrów handlowych, doszło do strzelaniny. Napastnik, 18-letni Niemiec irańskiego pochodzenia, oddał kilkadziesiąt strzałów z pistoletu. Relacja minuta po minucie >>>

Ile osób zginęło?

Monachijska policja informuje o dziesięciu ofiarach śmiertelnych, w tym sprawcy. Wśród zabitych jest 3 obywateli Turcji, troje obywateli Kosowa: 21-letni mężczyzna i dwie młode kobiety, jeden Grek - podały władze tych krajów. Policja w Monachium poinformowała, że 7 zabitych to nastolatkowie.

Korespondent TVP na Twitterze umieścił zdjęcie 21-latka, który miał zginąć w ataku. Na miejsce zbrodni przyniósł je ojciec młodego mężczyzny.

Według najnowszych informacji od policji 27 osób zostało rannych. 10 jest ciężko rannych, w tym 13-latek.

- Niemiecka Policja przekazała informację PL służbom konsularnym, że wśród ofiar ataku w Monachium nie ma obywateli polskich - podało polskie MSZ na Twitterze. Premier Beata Szydło przekazała Niemcom kondolencje.

 

Jak wygląda teraz sytuacja w Monachium?

Ciało napastnika zostało znaleziono w pobliżu centrum handlowego. Prawdopodobnie popełnił on samobójstwo. Funkcjonariusze podali, że sprawca działał sam. Wcześniej mówiło się o poszukiwaniu trzech zamachowców.

Władze Monachium ogłosiły w piątek wieczorem "stan nadzwyczajny". Mieszkańcy miasta zostali poproszeni o pozostanie w domach. Około 1 w nocy przywrócono ruch komunikacji miejskiej. Miejscowi informują, że miasto jest bardzo spokojne. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze o tym, że mieszkańcy są nadal w strachu. "Na ulicach nie ma przechodniów, jest za to bardzo dużo policji. Odwołano festyny, nieufność i strach dominują" - czytamy w "FAZ". Nad miastem wisi "ołowiana cisza" - czytamy.

Jaka jest tożsamość sprawcy ataku?

Sprawcą jest 18-letni Niemiec David S. pochodzenia irańskiego - urodził się w Niemczech, ale miał podwójne obywatelstwo. Nastolatek nie był wcześniej znany policji i nie był notowany.

Jakie były motywy sprawcy?

Motywy działania 18-latka na razie nie są znane. Policja twierdzi, że działał samotnie. Nie miał powiązań z Państwem Islamskim. Szef bawarskiej policji mówił, że jego atak był motywowany "napadem szału".

Jaki były okoliczności strzelaniny w Monachium?

Początkowo media informowały o strzałach w centrum handlowych, niedługo później uściśliły, że do zdarzania doszło w jednej z restauracji. 18-letni sprawca otworzył ogień i oddał około 20 strzałów z pistoletu. Prawdopodobnie posiadał ją nielegalnie - podała policja.

Jak powinni zachowywać się Polacy?

Polski MSZ radzi Polakom, jak mają się zachować. "POLACY w MONACHIUM! W razie konieczności szukajcie schronienia np. w Hotel Vier Jahreszeiten Maximilianstraße 17"

 

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Strzelanina w centrum handlowym w Monachium. Są zabici [CO WIEMY DO TEJ PORY]
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl