"RZ": NIK pozytywnie o finansach kancelarii Komorowskiego. Odwrotnie niż raport ekipy Dudy

• Raport NIK pozytywnie ocenił prace KPRP w 2015 roku - podaje "Rz"• Tymczasem wg "raportu otwarcia" stan finansów był fatalny• Nowa kancelaria tłumaczy, że od sierpnia udało się je naprawić

Od zgubienia drogiego sprzętu i cennych obrazów po przyznawanie nagród w ostatniej chwili i wykorzystanie pieniędzy na cały rok - "raport otwarcia", który przygotowali w Kancelarii Prezydenta ludzie Andrzeja Dudy nie pozostawiał na poprzedniej ekipie suchej nitki. 

Do sierpnia 2015, gdy urząd prezydenta objął Andrzej Duda, w KPRP panowała niegospodarność i rozdawnictwo - twierdzono w raporcie.

Swoją ocenę funkcjonowania kancelarii przeprowadziła też, jak co roku, najwyższa Izba Kontroli. Do raportu za 2015 roku dotarła "Rzeczpospolita" i jako opisuje - płynące z niego wnioski są zupełnie odmienne. 

Wydatki niższe niż rok wcześniej

Według raportu otwarcia, kancelaria Komorowskiego do sierpnia wydała 99,6 proc. środków na wynagrodzenia osobowe i 84,6 proc. na wynagrodzenia bezosobowe (umowy zlecenia i o dzieło). Jednak według NIK przez cały 2015 roku na te cele wydano odpowiednio 96,7 proc. i 90,8 proc. Ta ostania suma była niższa, niż rok wcześniej

Według ekipy Dudy od stycznia do sierpnia wydano też 88,8 proc. wydatków z działu 751 budżetu (obejmuje on większość wydatków kancelarii). Z kolei wg. NIK przez cały rok wydano 98 proc. przewidzianych pieniędzy. 

Oznaczałoby to, że kancelarii Andrzeja Dudy udało się gospodarować przez pięć miesięcy, mając tylko ułamek potrzebnego budżetu.

Biuro prasowe KPRP tłumaczy, iż po zmianie ekipy zaszły duże zmiany, które pozwoliły na oszczędności - podaje "Rzeczpospolita". Według kancelarii „wdrożono program monitorowania i efektywnego gospodarowania środkami finansowymi", dzięki któremu "zrównoważono budżet".