Premier Szydło jak Kaczyński. Chwali ministrów za szczyt NATO, ale TO nazwisko pozostawia w cieniu

• Premier Beata Szydło podsumowała dwudniowy szczyt NATO w Warszawie• Pogratulowała ministrom: Macierewiczowi, Błaszczakowi i Waszczykowskiemu • O prezydencie Andrzeju Dudzie wspomniała raz, mówiąc o jego "wsparciu"

- Szczyt NATO był ogromnym sukcesem Polski. To wydarzenie, które przejdzie do historii jako szczyt, który narysował nową mapę bezpieczeństwa. Polska wychodzi ze szczytu mocniejsza. Osiągnięto te założenia, które były strategicznie - powiedziała premier Szydło na konferencji podsumowującej szczyt NATO w Warszawie. - Chciałam podziękować ministrom: Waszczykowskiemu, Macierewiczowi oraz Błaszczakowi - dodała. O Andrzeju Dudzie premier wspomniała raz, mówiąc jedynie o "wsparciu z jego strony".

Dowiedz się więcej:

Gdzie odbyły się obrady warszawskiego szczytu NATO?

Głównym miejscem obrad szczytu był Stadion Narodowy. Spotkania odbywały się także w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski, w Teatrze Wielkim, gdzie spotkali się szefowie dyplomacji, i w Pałacu Prymasowskim - odbyło się spotkanie ministrów obrony i szefów sztabów generalnych.

Kto był organizatorem szczytu NATO w Warszawie?

Organizatorem szczytu była Kwatera Główna NATO, Polska pełniła funkcję państwa-gospodarza. Ze strony polskiej gospodarzem i osobą odpowiedzialną za całość przygotowań był minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz. Na organizację szczytu zaplanowano ok. 160 mln zł, środki zapisano w większości w budżecie MON. 

Co to jest szczyt NATO?

Formalnie szczyt NATO to spotkanie Rady Północnoatlantyckiej – najważniejszego organu decyzyjnego tego paktu. W jej skład wchodzą reprezentanci wszystkich państw członkowskich NATO na najwyższym szczeblu – szefowie państw lub rządów. Przewodniczy jej sekretarz generalny NATO – od 1 października 2014 roku jest nim norweski polityk, ekonomista Jens Stoltenberg.
Od powstania NATO w 1949 roku, odbyły się 24 zaplanowane szczyty NATO i 3 szczyty specjalne.

Jak wyglądała droga Polski do członkostwa w NATO?

Więcej o: