Kaczyński jak "klon Putina". Bardzo MOCNY wstępniak "New York Timesa" przed wizytą Obamy

• Amerykański dziennik krytykuje polski rząd w artykule wstępnym • Przed szczytem NATO "NYT" zaleca Obamie upomnienie Kaczyńskiego• Wg. dziennika prezes PiS "zachowuje się coraz bardziej jak klon Putina"

"Polska zbacza w złym kierunki" - brzmi tytuł artykułu wstępnego dzisiejszego "New York Times'a". Opiniotwórczy amerykański dziennik podkreśla, że w obliczu Brexitu i agresywnej polityki Władimira Putina NATO "musi pokazać jedność".

"Prezydent Obama i inni przywódcy muszą sprawić, że Jarosław Kaczyński zrozumie, iż zachowywanie się coraz bardziej jak klon Putina nie jest przekonującym pokazem jedności" - czytamy w artykule.  

Lewicowo-liberalny dziennik zauważa, że Kaczyński wzywa do pokazywania, że NATO jest silne. "Jednak sam nie wykazuje zainteresowania obawami sojuszników o autorytarne tendencje własnego rządu" - ocenia dziennik. 

"Do czasu objęcia władzy przez partię Kaczyńskiego, Polska była przykładem rozwoju demokracji. Dlatego atak Kaczyńskiego na niezależne sądownictwo, media i służby bezpieczeństwa wywołał niepokój w Unii i NATO" - czytamy w "NYT". 

"Polski rząd musi usłyszeć, że sojusz, od którego żąda ochrony, polega nie tylko na obronie terytorium, ale również - a być może nawet bardziej - na obronie wspólnych wartości" - podkreśla dziennik.