W Czechach geje i lesbijki mogą adoptować dzieci. Ale jest jedno ograniczenie

1. Czeski TK zezwolił na adopcję dzieci przez osoby LGBT2. Możliwość dotyczy osób będących w związku partnerskim3. Zmiany wejdą w życie po opublikowaniu wyroku Trybunału

- Geje i lesbijki mogą adoptować dzieci - orzekł czeski Trybunał Konstytucyjny. Będzie to możliwe już w najbliższych dniach, po opublikowaniu wyroku.

Dotychczas obowiązujące prawo zaskarżył mężczyzna będący w związku partnerskim, któremu odmówiono możliwości adopcji dziecka.

- Decyzja uznaje to, co eksperci mówili przez cały czas: orientacja seksualna nie jest kryterium dobrego rodzicielstwa. Zdolność do bycia dobrym rodzicem jest związana z umiejętnością kochania i edukowania dziecka, a także z odpowiedzialnością. Czeskie władze powinny pójść o wiele dalej i pozwolić partnerom na wspólną adopcję. Tylko wtedy zniknie prawna dyskryminacja - komentuje Maria von Känel z europejskiej organizacji NELFA, zrzeszającej rodziców LGBT.

Zmiana pozwala na adopcję przez jedną osobę. Nawet jeśli adoptujący jest w homoseksualnym związku partnerskim, opiekunem prawnym dziecka może być formalnie tylko jedna osoba. W praktyce jednak takie pary będą wychowywać dzieci razem.

Sędziowie stwierdzili, że zakazywanie gejom i lesbijkom adopcji jest dyskryminacją, skoro takie prawo tak czy inaczej przysługuje osobom samotnym.Tamtejszy parlament wprowadził związki partnerskie w 2006 r.

Jak wynika z ubiegłorocznych badań Czeskiej Akademii Nauk, 60 proc. Czechów jest za tym, by geje i lesbijki mogli adoptować dzieci swoich partnerów, a ok. 50 proc. popiera homoseksualne małżeństwa.

Więcej o: