Takiego skutku Brexitu się nie spodziewano. "Angielski przestanie być oficjalnym językiem UE"

1. Europosłanka Danuta Hübner zwróciła uwagę na możliwy efekt Brexitu2. Jej zdaniem angielski może przestać być oficjalnym językiem Unii3. Aby tego uniknąć, muszą się porozumieć wszystkie państwa UE

Po tym, jak Wielka Brytania opuści Unię Europejską, angielski nie będzie już jednym z oficjalnych jezyków wspólnoty - ostrzegała dziś szefowa Komisji Spraw Konstytucyjnych PE Danuta Hübner, podaje Politico.eu.

Angielski jest jednym z 24 oficjalnych języków UE, gdyż to język urzędowy Wielkiej Brytanii. Zdaniem Hübner, gdy Brytyjczycy wystąpią ze wspólnoty, angielski zostanie skreślony z tej listy. 

Angielski to także język urzędowy w Irlandii i na Malcie, jednak - jak tłumaczyła europarlamentarzystka - zgodnie z prawem każdy kraj może podać tylko jeden język, który będzie włączony do oficjalnej listy UE. Irlandczycy zdecydowali, żeby był to irlandzki, a Maltańczycy - maltański. Jedynie Wielka Brytania zgłosiła angielski. 

Co zrobić, by nie pozbywać się angielskiego? 

Angielski jest nie tylko jednym z oficjalnych języków Unii, ale też najczęściej używanym w codziennej pracy europejskich instytucji. Aby pozostawić go jednym z języków wspólnoty, muszą zgodzić się na to wszystkie kraje członkowskie. 

Tymczasem Politici.eu zwraca uwagę, że przepisy dotyczące języków nie są jasne. Serwis podkreśla, że gdy Malta i Irlandia wstępowały do UE, Wielka Brytania była już członkiem. Nie mieli więc potrzeby prosić o dopisanie angielskiego do listy. Nie musi to jednak oznaczać, że nie będą mogli tego zrobić teraz.