Skutki Brexitu. Na głównej poczcie w Belfaście zabrakło formularzy paszportowych

1. Większość mieszkańców Irlandii Płn. zagłosowała za pozostaniem w UE2. Wygląda na to, że teraz chcą wyjechać do będącej członkiem UE Irlandii

"Z powodu zwiększonego zapotrzebowania na formularze irlandzkich paszportów obecnie [ich] nie mamy" - napis o takiej treści zawisł w głównym urzędzie pocztowym w Belfaście.

Ogłoszenie na poczcie w BelfaścieOgłoszenie na poczcie w Belfaście https://twitter.com/Saraita101

Zdjęcie informacji zamieściła jedna z użytkowniczek Twittera. Jak piszą dalej urzędnicy, zostało wydane "nadzwyczajne rozporządzenie" i nowe formularze mają być dostępne 28 czerwca.

Większość mieszkańców Irlandii Północnej zagłosowała za pozostaniem w Unii Europejskiej. Teraz wygląda na to, że chcą oni dołączyć do swoich sąsiadów zamieszkujących pozostałą część wyspy.

Podobnie głosowali Szkoci. Teraz próbują zablokować, albo przynajmniej skomplikować, wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Jeden z prawniczych autorytetów twierdzi, że zgodnie z ustawą określającą status Szkocji w ramach Wielkiej Brytanii, kraj ten "stosuje prawo unijne". Po Brexicie zapis ten musiałby zostać usunięty, a na to musi się już zgodzić... szkocki parlament. Podobnie wygląda sytuacja Irlandii Północnej.

Republika Irlandii jest niezależnym krajem należącym do UE. Irlandia Północna jest tymczasem jedną z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zajmuje ok. 1/6 powierzchni wyspy na północy.

W czwartek Brytyjczycy niewielką przewagą głosów opowiedzieli się w referendum za opuszczeniem Unii.