Kolejne państwo powie "nie" Unii Europejskiej? Skrajna prawica już zbiera podpisy. Chcą referendum

1. Słowacka Partia Ludowa Nasza Słowacja chce referendum ws. wyjścia z UE 2. Zaczyna zbierać podpisy ws. głosowania o przyszłości kraju w Unii 3. Wynik ewentualnego głosowania byłby wiążący

Zgodnie ze słowackim prawem, aby referendum mogło się odbyć, pod petycją trzeba zebrać co najmniej 350 tys. podpisów. "Obywatele Wielkiej Brytanii zdecydowali się na odrzucenie dyktatu Brukseli. Nadszedł czas, aby Słowacja również opuściła tonącego europejskiego <<Titanica>>" - napisano na oficjalnej stronie ugrupowania.

Dowiedz się więcej:

Co to jest Brexit?

Brexit to popularne określenie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Referendum, w którym Brytyjczycy decydowali o przyszłości swego kraju w UE, obiecał im premier David Cameron. Odbyło się ono w czwartek, 23 czerwca. Wygrali zwolennicy opuszczenia struktur Unii.

Czy Wielka Brytania może wyjść z UE od razu?

Nie. Do wyjścia z Unii Europejskiej droga jest długa. Brytyjczycy muszą na nowo uregulować nie tylko sprawę imigracji, ale i cały model swojej współpracy z Unią i – co za tym idzie – wiele szczegółowych kwestii. Negocjacje potrwają minimum dwa lata.

Więcej o: