Brexit. Szkoci odcinają się od wyniku referendum. Chcą rozmawiać z UE o pozostaniu w strukturach

1. Szkocja rozpocznie rozmowy ws. pozostania w strukturach Unii Europejskiej 2. Większość głosujących w referendum w tym kraju była za pozostaniem w UE 3. Sturgeon: Przeanalizujemy wszystkie opcje, by zapewnić Szkocji udział w UE

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon zapowiedziała, że jej kraj "bezzwłocznie rozpocznie rozmowy o pozostaniu w Unii Europejskiej". Premier już wczoraj podkreśliła, że możliwe jest drugie referendum ws. odłączenia Szkocji od Wielkiej Brytanii. Przeanalizujemy wszystkie możliwe opcje, by zamanifestować sposób, w jaki głosowali mieszkańcy Szkocji, innymi słowami po to, by zapewnić Szkocji dalszy udział w UE i wspólnym rynku - oświadczyła.

Co to jest Brexit?

Brexit to popularne określenie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Referendum, w którym Brytyjczycy decydowali o przyszłości swego kraju w UE, obiecał im premier David Cameron. Odbyło się ono w czwartek, 23 czerwca. Wygrali zwolennicy opuszczenia struktur Unii.

Czy Wielka Brytania może wyjść z UE od razu?

Nie. Do wyjścia z Unii Europejskiej droga jest długa. Brytyjczycy muszą na nowo uregulować nie tylko sprawę imigracji, ale i cały model swojej współpracy z Unią i – co za tym idzie – wiele szczegółowych kwestii. Negocjacje potrwają minimum dwa lata.

Więcej o: