Nowe granice i państwa? Tak Brexit może zmienić mapę Europy [GRAFIKI]

Brexit wstrząsnął całą Unią. Od razu posypały się zapowiedzi referendów w kolejnych państwach. Z drugiej strony Irlandia Płn. i Szkocja mogą jeszcze pozostać w UE, a w kolejce do akcesji wciąż jest sporo kandydatów. Jak więc za kilka lat może wyglądać Unia?

Od razu po ogłoszeniu wyników referendum ws. Brexitu w całej Europie zawrzało: z jednej strony pojawiły się wezwania do kolejnych referendów, z drugiej Irlandia Płn. i Szkocja rozważają oderwanie się od Wielkiej Brytanii, byle tylko pozostać w Unii. Do czego to wszystko doprowadzi? Spróbujmy to sobie wyobrazić.

Postanowiliśmy przygotować mapy w konwencji "political-fiction”, na których pokazujemy nie tylko, które kraje mogą w przyszłości Unię opuścić, a które do niej dołączyć, lecz także to, jak mogą zmienić się niektóre granice.

Mapa państw członkowskich sprzed BrexituMapa państw członkowskich sprzed Brexitu Fot. Marta Kondrusik / Gazeta.pl

Tak wyglądała Unia przed Brexitem. Wciąż należy do niej Wielka Brytania i wchodzące w jej skład Irlandia Płn. i Szkocja.

Hipotetyczna mapa zmian w UEHipotetyczna mapa zmian w UE Fot. Marta Kondrusik / Gazeta.pl

Tak może się zmienić Unia po Brexicie. Czy decyzja Brytyjczyków pociągnie za sobą podobne referenda w Holandii i Francji? Czy nowe państwa wejdą do UE?

Mapa UE po hipotetycznych zmianach granic, przyjęciu nowych członków i wyjściu z UE kilku państwMapa UE po hipotetycznych zmianach granic, przyjęciu nowych członków i wyjściu z UE kilku państw Fot. Marta Kondrusik / Gazeta.pl

Oto granice "nowej" Unii, po wszystkich opisanych przez nas zmianach. Czy taki scenariusz się sprawdzi? Trudno powiedzieć. Warto jednak rzucić okiem na naszą hipotetyczną mapę, bo to, co na niej widać, za kilka lat może stać się rzeczywistością...

Więcej o: