5 obrazów, które pokazują, co dziś stało się w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania zagłosowała dziś za wyjściem z Unii Europejskiej. Brexit stał się faktem. Wszystkie skutki tego przełomowego w historii Unii wydarzenia trudno sobie dziś wyobrazić, ale pewne konsekwencje dla pogrążonego w szoku świata widać od razu.

1. Inwestorzy giełdowi panikują

Wiadomość o wyniki referendum sprawiła, że wskaźniki giełdowe na całym świecie poszybowały w dół: od Londynu, przez Frankfurt, po Nowy Jork i Tokio.

Londyński wskaźnik FTSE 100 rano spadł o ponad 8 proc. - to największy spadek od 2008 roku.

2. Kurs funta leci na łeb na szyję

Decyzja ws. Brexitu sprawiła, że funt dosłownie pikuje. Jego wartość osiągnęła w piątek rano poziom najniższy od 31 lat. W stosunku do dolara od czwartkowego wieczora brytyjska waluta spadła aż o 10 proc. Do euro zaś o 7 proc.

3. Rynek walut ogarnia chaos

Decyzja o Brexicie wpłynęła na rynki walut na całym świecie - jak widać, polski złoty bardzo mocno odczuł ten wstrząs.

4. Starsi decydują, że młodsi całe życie spędzą poza UE

Krążąca w sieci grafika, pokazująca, jak głosowali Brytyjczycy w różnym wiekuKrążąca w sieci grafika, pokazująca, jak głosowali Brytyjczycy w różnym wieku Fot. Facebook.com / Gwendolyn Regina

Według sondaży YouGov poparcie dla Brexitu bardzo mocno związane było z wiekiem - o ile trzy czwarte osób w wieku 18-24 chciało pozostać w Unii, o tyle wśród osób powyżej 65 roku życia aż 58 proc. powiedziało Brukseli "nie” (a 33 proc. chciało zostać w UE).

Bardzo popularna w sieci grafika zwraca uwagę, że "ci, którzy z tym wynikiem referendum będą musieli żyć najdłużej, najbardziej chcieli w Unii zostać”. Trudno się z tą obserwacją nie zgodzić - jak pokazują oficjalne brytyjskie szacunki dotyczące średniej długości życia, najmłodsi Brytyjczycy w nowej, "poza-unijnej” rzeczywistości, będą żyć jeszcze przeciętnie 69 lat. Najstarsi - jedynie 16 lat.

5. Szkoci będą chcieli niepodległości?

Wstępne wyniki nie pozostawiają złudzeń - Szkoci, w przeciwieństwie do Anglików - powiedzieli wyraźne "tak” Brukseli. Pokazują to świetnie krążące w sieci mapy. Takie wyniki głosowań sprawiły, że od razu wróciło pytanie o Szkocką niepodległość. Kraj już raz przeprowadził referendum w tej sprawie (wyborcy odrzucili pomysł ogłoszenia niepodległości), ale wiele wskazuje na to, że w nowych okolicznościach Szkocja powtórzy próbę oderwania się od Wielkiej Brytanii.

Więcej o: