Brexit już pewny. Brytyjczycy zdecydowali. Teraz wszyscy mamy problem

Brexit jest już pewny, a jego skutki są nieprzewidywalne - i dla Wlk. Brytanii, i dla reszty Unii, w tym Polski.

Zwolennicy opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię wygrali referendum. Teraz Brytyjczycy będą musieli na nowo uregulować cały model swojej współpracy z Unią i – co za tym idzie – wiele szczegółowych kwestii. Negocjacje potrwają minimum dwa lata. Raczej pewne jest, że brytyjski rząd uzna negatywny dla Europy wynik referendum – konserwatyści obiecali to w kampanii i świadomie grali na antyeuropejskich emocjach swoich wyborców. Oto scenariusz wydarzeń na kolejne dwa lata:

Długa droga do Brexitu. Co, jeśli Wielka Brytania powie Unii: "nie"?

Skutki? Nieprzewidywalne

Brexit wywoła całą lawinę skutków. Przede wszystkim dla samej Wlk. Brytanii.

1. Straty gospodarcze na Wyspach. Wlk. Brytania, co prawda, nie będzie musiała w przyszłości dokładać się do unijnego budżetu. Ale – jak wskazuje m.in. Międzynarodowy Fundusz Walutowy – więcej na tym straci niż zyska, bo po osłabieniu powiązań gospodarczych (handlu, inwestycji i przepływu kapitału) straty przewyższą oszczędności. Grozi to gospodarczą recesją na Wyspach. Do czasu zawarcia nowych umów z UE Wlk. Brytania musiałaby m.in. płacić wysokie cła, a eksport usług do UE zależałby od prawa poszczególnych krajów i w praktyce byłby zablokowany.

Korporacje już były zaniepokojone. Toyota w liście do swoich brytyjskich pracowników ostrzegała przed zwolnieniami: „Szacujemy, że wysokość cła będzie wynosić nawet 10 proc. ceny samochodu, co może doprowadzić do gigantycznej redukcji kosztów lub oznaczać będzie wyższe ceny samochodów dla naszych klientów i ujemny wpływ na sprzedaż Toyoty”.

2. Brak głosu w UE. Wielka Brytania pozbawi się też wpływu na unijne decyzje i postawi w opozycji do reszty Europy. Jak zwrócił uwagę Radosław Sikorski w dzienniku "Die Welt", byłoby to zniszczenie strategii, którą Brytyjczycy prowadzili przez kilkaset lat. A także cios dla europejskiego projektu, który poprzez gospodarcze, a później i polityczne, powiązanie państw miał wzmacniać ich wspólne interesy i uzależniać je od siebie. Tak, by już nigdy nie doszło do podobnej katastrofy, jaką była dla Europy II wojna światowa.

Trudne do przewidzenia są też:

3. Skutki w polityce wewnętrznej: wg analityków Brexit wzmocni m.in. napięcia między władzami centralnymi a Szkocją, Irlandią Północną i Irlandią. Wg niektórych scenariuszy, Szkoci mogliby powtórzyć referendum ws. niepodległości, by po nim dołączyć do UE.

Opuszczenie UE przez Wlk. Brytanię najpewniej osłabi sytuację Polaków na Wyspach, ale szczegóły znane będą dopiero po negocjacjach z Radą Europejską.

Czytaj też: Brexit. Pięć historii Polaków z Wysp. "Jeśli będę musiała zdobyć brytyjski paszport - tak zrobię" >>>

Brexit dotyczy jednak i Polaków w Polsce, tak jak obywateli reszty krajów UE.

4. Skutki gospodarcze w UE. Reszta Europy odczuje decyzję Brytyjczyków m.in. poprzez negatywną reakcję inwestorów i zmiany kursów walut, a także przez spadek importu na Wyspy. Stracą na tym przede wszystkim Irlandia, Holandia i Belgia. Wpłynęłoby to też m.in. na posiadaczy kredytów w euro czy we franku – w skali państwa – koszt obsługi długu. Wg think thanku American Enterprise Institute całościowo skutki Brexitu przypominałyby kryzys gospodarczy 2008 roku, po upadku Lehman Brothers.

Więcej o: