"Papieżu Franciszku! Twój głos może uratować tysiące krakowian" - niecodzienne ogłoszenie w "La Repubblica"

Krakowskie stowarzyszenie wykupiło reklamę w włoskim dzienniku "La Repubblica". - Papieżu Franciszku! Pomóż nam! Smog zabija nas codziennie! Twój głos może uratować tysiące mieszkańców Krakowa - czytamy.

Ogłoszenie ukazało się w dzisiejszym wydaniu dziennika. W taki sposób Fundacja im. Zygmunta Starego - stojąca za inicjatywą „Powietrze dla Krakowa” - zwróciła się do papieża Franciszka o pomoc i wsparcie w walce ze smogiem. Autorzy apelu piszą, że chcą zwrócić uwagę papieża na fakt, iż mieszkańcy miasta, w którym pod koniec lipca odbędą się Światowe Dni Młodzieży i które odwiedzi Franciszek, nieustannie są narażani na groźne dla zdrowia i życia skutki spowodowane oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem.

Autorzy podkreślają, że smog każdego roku przyczynia się do co piątego zgonu w Krakowie i jest odpowiedzialny za zwiększone ryzyko poronień oraz wad rozwojowych u dzieci. Mają nadzieję, że papież swoim autorytetem wesprze ich w walce ze smogiem, a przede wszystkim w przededniu Światowych Dni Młodzieży zmotywuje władze lokalne i rządowe do zwiększonych wysiłków w tej sprawie.

Apel został zamieszczony w języku łacińskim, który jest urzędowym językiem Watykanu, aby - jak podkreślają jego autorzy - nie odstraszać włoskich turystów od przyjazdu do Krakowa.

W wersji polskiej apel brzmi tak:

"Papieżu Franciszku! Pomóż nam! Smog zabija nas codziennie! Twój głos może uratować tysiące mieszkańców Krakowa.

Kraków potrzebuje Twojego głosu. Głosu, który obudzi sumienia i pokona bezradność. Cierpimy, chorujemy i umieramy od najbardziej zanieczyszczonego powietrza w Polsce. W Krakowie smog przyczynia się do co piątego zgonu. Zwiększa umieralność noworodków oraz ryzyko poronień i wad rozwojowych u dzieci. Odpowiada za tysiące trwałych inwalidztw i przewlekłych chorób – u dzieci i dorosłych.

Franciszku, Kraków prosi o Twoje wsparcie w walce z morderczym smogiem!"

Więcej o: