"Nie powinien iść do więzienia za 20 minut akcji". Ojciec 20-letniego gwałciciela broni syna w sądzie

1. Ojciec oskarżonego o gwałt studenta z USA bronił swojego syna2. Stwierdził, że 20-latek nie zasługuje na więzienie za "20 minut akcji" 3. Te słowa wzbudziły oburzenie w Stanach Zjednoczonych

20-letni Brock Turner był studentem prestiżowego Uniwersytetu Stanforda. W 2015 roku dwóch absolwentów nakryło go, jak za śmietnikiem molestował dziewczynę. Próbował uciec, ale studenci złapali go i wezwali policję. Okazało się, że on i jego ofiara byli pijani. Chłopak usłyszał zarzuty, m.in. próby gwałtu nieprzytomnej kobiety oraz penetracji odurzonej za pomocą przedmiotu.

Szokujące słowa ojca

Jak opisuje The Independent, w obronie chłopaka stanął jego ojciec. Jego oświadczenie ujawnił profesor z Uniwersytetu Stanforda. Były w nim m.in. stwierdzenia, że 20-latek cierpi psychicznie i płaci bardzo wysoką cenę za "20 minut akcji" i nigdy już nie będzie mógł być tym, kim chciał zostać.

Sędzia stwierdził, że oświadczenie ojca - obok młodego wieku napastnika i tego, że nie był wcześniej karany - było okolicznością łagodzącą - pisze The Independent.

Oburzenie po wyroku

Turnerowi groziło nawet 14 lat więzienia, ale ostatecznie dostał karę pół roku pozbawienia wolności i dozór. Będzie zarejestrowany jako napastnik seksualny na resztę życia i będzie musiał wziąć udział w programie terapeutycznym dla takich osób.

Poruszający list ofiary

Zarówno słowa jego ojca, jak i wyrok, oburzyły opinie publiczną. Zaś ofiara opisała szczegółowo w emocjonalnym oświadczeniu, jak po gwałcie była drobiazgowo badana, jak zaczęła brzydzić się swojego ciała. Podkreślała też, że atak zniszczył ją psychicznie. "Moja niezależność, radość życia zostały zdławione. Stałam się zamknięta, pełna pretensji, niepewna siebie, pusta" - pisała.

Zaznaczyła też, że problemem nie jest w tym przypadku pijaństwo wśród studentów, a traktowanie kobiet. "Nauczcie mężczyzn szanować kobiety, a nie mniej pić" - stwierdziła.

A TERAZ ZOBACZ: Ona uczy kobiety, jak bronić się przed gwałtem

Więcej o: