Dwa pozwy Komisji Europejskiej wobec Polski? Możliwa kara finansowa

1. KE pozwała Polskę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE2. Polskie Radio nieoficjalnie informuje też o możliwym drugim pozwie 3. Jeśli KE ich nie odwoła, TS może nałożyć na Polskę kary finansowe

Komisja na razie nie potwierdziła informacji PR, poinformowała jednak o innym pozwie wobec Polski. Ma on związek z wprowadzonymi w polskim prawie ograniczeniami dotyczącymi importu niektórych biopaliw i surowców do ich produkcji.

Według Komisji polskie prawo "nie jest w pełni zgodne z prawem UE". Zastrzeżenia KE dotyczą m.in.:  wprowadzenia szczegółowych wymogów dot. jednego z rodzajów biopaliw, a także tego, że polskie przepisy traktują preferencyjnie podmioty działające na rynku paliw, które zaopatrują się co najmniej w 70 procentach w biopaliwa u polskich producentów.

"Takie preferencyjne traktowanie stanowi dyskryminację producentów biopaliw i producentów surowców z innych krajów" - uważa KE.

 Będzie drugi pozew przeciwko Polsce?

 Wcześniej Polskie Radio podało, że wg. nieoficlajnych informacji jest już gotowy pozew w innej sprawie. Chodzi o przepisów, które mają zapewnić większą ochronę bankowych depozytów w całej Unii. Termin ich wdrożenia minął w lipcu. Polska ma zakończyć pracę nad tym w przyszłym miesiącu.

Wcześniej Komisja dwukrotnie wysyłała ponaglenia w tej sprawie. Po nich prace przyspieszyły, 20 maja Sejm przyjął przepisy. Obecnie czekają za zatwierdzenie przez Senat i podpis prezydenta. 

KE jest świadoma stanu prac, jednak pomimo tego zdecydowała się na skierowaniu pozwu do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu - informuje nieoficjalnie Polskie Radio

Komisja może wycofać pozew w każdej chwili, jeśli otrzyma informacje o wprowadzeniu przepisów. Jednak jeśli nie zostaną one wdrożone przed wydaniem wyroku przez Trybunał, ten może nałożyć na Polskę kary finansowe.