Zełenski mówi o kompromisie. Ukraina gotowa zaakceptować neutralny status w ramach porozumienia z Rosją

Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy z rosyjskimi niezależnymi dziennikarzami zadeklarował, że w ramach porozumienia z Rosją, Ukraina jest gotowa przyjąć status państwa neutralnego. Są jednak pewne warunki, które muszą zostać spełnione.

Więcej na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent Ukrainy udzielił w niedzielę wywiadu rosyjskim niezależnym dziennikarzom. Wołodymyr Zełenski deklarował, że Ukraina jest gotowa przyjąć neutralny status w ramach porozumienia z Rosją. Są jednak pewne warunki - podał Reuters.

Zobacz wideo Czy w najbliższym czasie może dojść do spotkania Zełenski-Putin? Banachewycz: Moim zdaniem, nie

Wołodymyr Zełenski o gotowości na negocjacje: Gwarancje bezpieczeństwa i neutralność

- Ukraina jest przygotowana do dyskusji o przyjęciu neutralnego statusu w ramach porozumienia pokojowego z Rosją, ale taki pakt musiałby zostać zagwarantowany przez strony trzecie i poddany referendum - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym rosyjskim niezależnym dziennikarzom.

 

Prezydent Ukrainy w trakcie wywiadu mówił po rosyjsku - tak jak we fragmentach swoich przemówień, kierowanych do Rosjan. W rozmowie brali udział niezależni dziennikarze, natomiast władze Rosji ostrzegają media przed przygotowywaniem niezależnych reportaży na temat wojny w Ukrainie.

Zełenski podkreślał, że rosyjska agresja na Ukrainę, prowadzi też do zniszczenia rosyjskojęzycznych miast w jego kraju.

Zadeklarował też, co jest konieczne do zawarcia pokoju.

- Gwarancje bezpieczeństwa i neutralność, nieatomowy status naszego państwa. Jesteśmy na to gotowi. To jest najważniejszy punkt - powiedział Zełenski.

Zapowiedział też, że Ukraina odmawia dyskusji o niektórych rosyjskich żądaniach, takich jak demilitaryzacja kraju. Stwierdził też, że porozumienie pokojowe nie jest możliwe bez zawieszenia broni i wycofania wojsk.

Zełenski wyklucza odzyskanie siłą terenów zajętych przez Rosję. Stwierdził, że zależy mu na kompromisie dotyczącym terenów w regionie Donbasu, który Rosja zajęła w 2014 roku.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: