Nawet milion Polaków pojedzie na pogrzeb Papieża

Nawet milion Polaków właśnie jedzie lub już wyjechało do Rzymu na pogrzeb Jana Pawła II. W całym kraju jest 10 tys. parafii, niemal z każdej wyjeżdża przynajmniej jeden autokar pielgrzymów.

Dodatkowo wierni korzystają z usług biur podróży i biur pielgrzymkowych. Część stara się znaleźć transport na własną rękę, wyjeżdżają dodatkowymi pociągami, autokarami i liniami lotniczymi.

Ok. 400 tys. osób wyjedzie do Rzymu dzięki parafialnym i diecezjalnym pielgrzymkom. Z Olsztyna wyjechały 4 autokary z 200 osobami. Pielgrzymkę diecezjalną zorganizował Referat Pielgrzymek Zagranicznych przy Kurii Metropolitalnej. Po południu wyjedzie kolejny autokar, chętni nadal się zgłaszają.

Katolickie Centrum Kultury przy krakowskiej Kurii zorganizowało wyjazd dla ok. 380 osób. - Diecezjanie wyjeżdżają też z parafiami i za pośrednictwem biur pielgrzymkowych. W tej chwili nie jesteśmy podać dokładnej liczby osób, które wyjechały bądź wyjeżdżają do Rzymu - powiedział KAI Przemysław Pawlik.

Z autokarów organizowanych przez parafie korzystają też członkowie wielu ruchów religijnych, np. Ruchu Światło-Życie i Rodzin Nazaretańskich. - Przyłączamy się do pielgrzymek parafialnych oraz do pielgrzymki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nie ma pielgrzymki naszego Ruchu - powiedział KAI ks. Roberto Saltini z gałęzi męskiej ruchu Focolari z Trzcianki.

We własną pielgrzymkę zorganizowali się druhny i druhowie Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Z całego kraju wyjeżdża ich aż tysiąc osób. Z samej Warszawy wyruszyło dziś rano 6 autokarów, w których pomieściło się 250 harcerzy. Druhny i druhowie wrócą do domów dopiero w niedzielę, ponieważ w drodze powrotnej, w sobotę 9 kwietnia, zatrzymają się na modlitwie w sanktuarium na Jasnej Górze.

Polski LOT od poniedziałku do piątku sprzedał ok. 1,7 tys. biletów. - Jest jednak jeszcze szansa na dodatkowe rejsy - zapewnia rzecznik LOT-u Leszek Chorzewski. Już wczoraj LOT informował o uruchomieniu czterech dodatkowych lotów dziennie. Natomiast w niemieckich liniach Lufthansa oraz skandynawskich SAS brakuje już biletów do Rzymu.

Polacy od kilku dni oblegali linie telefoniczne katolickich biur pielgrzymkowych. Do biura księży pallotynów w Warszawie dzwoniło nawet 100 osób na godzinę. Niestety, zakonnikom udało się zorganizować tylko jeden autokar z 45 miejscami.

Nieco więcej osób pojechało ze stołecznym biurem pielgrzymkowym ojców franciszkanów. - Udało nam się zarezerwować 30 miejsc w samolocie oraz 70 miejsc w autokarze - powiedział KAI o. Zbigniew. - Razem z pielgrzymami jedzie trzech ojców rekolekcjonistów, ponieważ ten wyjazd powinien mieć także wymiar duchowy - dodał. Pielgrzymi otrzymają ostatnią książkę Jana Pawła II "Pamięć i tożsamość".

W zorganizowanych pielgrzymkach wyjeżdżają także studenci wyższych uczelni. Z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pojechało 11 autokarów - czyli ponad 600 osób. W większości do Rzymu wybrali się studenci - zajęli aż 9 autokarów. Ponadto na pogrzeb wybierają się oficjalne delegacje wielu innych uczelni oraz ich studenci.

Kilka tysięcy górali z całego Podhala pojedzie do Watykanu na uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II dziś wieczorem. Górale wyruszają do Rzymu po specjalnych modlitwach w Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu. "Jedziemy pożegnać Gazdę Świata" - podkreślają.

Ostatnie autokary wyjeżdżają dziś rano z Gdańska. Do Wiecznego Miasta jedzie

200 stoczniowców z "Solidarności" i ponad 250 pielgrzymów z parafii. W czwartek rano z Rębiechowa odleci do Rzymu ostatni samolot specjalny. - Jedziemy do Watykanu spłacać dług, jaki zaciągnęliśmy o Ojca Świętego - mówił przed wyjazdem Roman Gałęzewski, szef "Solidarności" w Stoczni Gdańskiej. Ostatecznie liczby wiernych archidiecezji gdańskiej, którzy towarzyszyć będą Janowi Pawłowi II w ostatniej drodze, nie sposób oszacować.

Episkopat nie jest w stanie koordynować wyjazdów Polaków do Rzymu, ponieważ czas jest zbyt krótki - powiedział rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch. Poradził też, by Polacy udający się na pogrzeb Jana Pawła II zabrali ze sobą małe odbiorniki radiowe, ponieważ Radio Watykańskiego będzie transmitować uroczystości po polsku na częstotliwości 93,3 MHz.

Wierni muszą się liczyć z niemożnością znalezienie zakwaterowania w Wiecznym Mieście, co jest ważne zwłaszcza dla osób starszych i chorych. Pracujący w polskim kościele w Rzymie kapłani proszą rodaków, aby udostępniali swoje mieszkania przybywającym do Wiecznego Miasta pielgrzymom, którzy chcą uczestniczyć w piątkowym pogrzebie Jana Pawła II. Jest to o tyle istotne, że już w tej chwili brakuje miejsc noclegowych dla przybyszów. W Domu Polskim przy via Cassia zajętych jest 200 miejsc - tyle może pomieścić budynek.

Abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powiedział, że żaden Polak nie jest zwolniony od obowiązku uczestniczenia w pogrzebie Jana Pawła II, ale może to czynić także w Polsce. Trzeba się łączyć modlitwą.

W Rzymie można korzystać z bezpłatnych telefonów dla pielgrzymów: z automatów: 800 49 46 16, z kom.: 39 0636204302, numer alarmowy: 39 335 599 52 12.