Jak wyjść z długów: niespłaconych pożyczek, długów komorniczych i innych?

Wartość nieopłaconych w terminie rat kredytów, bieżących rachunków, alimentów oraz kosztów sądowych wynosi prawie 80 mld zł po I kw. 2021 r. Okazuje się, że Polacy mają bardzo podobną kwotę zaległości po roku pandemii jak na jej starcie. Według ekspertów pandemia podziałała na nas mobilizująco w zakresie spłaty długów. Jednak zadłużenie Polaków wciąż jest bardzo wysokie. Wciąż miliony osób zastanawia się, jak wyjść z długów.

Zadłużenie Polaków: mamy niemal taką samą kwotę zaległości jak na starcie pandemii

Pandemia podziałała na Polaków mobilizująco w zakresie spłaty długów. Do takiego wniosku można dojść, analizując najnowszy raport InfoDług, opracowany na podstawie danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK. Podsumowanie dotyczy zadłużenia rodaków na początku 2021 roku. Wyniki są o tyle zaskakujące, że z powodu pandemii wzrosła stopa bezrobocia rejestrowanego. W marcu 2020 roku wynosiła 5,4%, a rok później już 6,4%.

W związku z tym można by się spodziewać, że spłata bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów będzie utrudniona. Tymczasem łączna wartość tych nieopłaconych w terminie zobowiązań wyniosła prawie 80 mld zł po I kw. 2021 r. To oznacza, że w ciągu roku podwyższyła się o 177 mln zł. Jednak eksperci wskazują, że to niewiele w porównaniu z wcześniejszymi zmianami. Dodatkowo liczba niesolidnych dłużników spadła o ponad 90 tys. do 2,74 mln osób.

Niestety te liczby wskazują też, że wciąż mamy ogromny problem z długami. Rekordzistą jest Pomorzanin, łączna wartość jego zadłużeń wynosi niespełna 75,7 mln zł. Na drugim miejscu znajduje się mieszkaniec Lubelszczyzny, który ma do spłacenia niemal 74 mln zł. Pierwszą trójkę rekordzistów zamyka Mazowszanka - jej długi wynoszą 48,7 mln zł.

Jak wyjść z długów: niespłaconych pożyczek, długów komorniczych i innych?Jak wyjść z długów: niespłaconych pożyczek, długów komorniczych i innych? 

Jak wynika z raportu najczęściej problem ze spłatą długów mają mężczyźni po 50 roku życia - w pierwszej dziesiątce rekordowych dłużników znalazły się tylko dwie kobiety. Najwięcej rekordzistów pochodzi z Mazowsza. Mazowieckie okazuje się być także najbardziej zadłużonym województwem w Polsce (pod względem łącznej kwoty zaległości mieszkańców).

Jak wyjść z długów: niespłaconych pożyczek, długów komorniczych i innych?Jak wyjść z długów: niespłaconych pożyczek, długów komorniczych i innych? 

Długi Polaków są wysokie, ale nie ma sytuacji bez wyjścia. Zatem jak wyjść z długów - nawet tych, które wydają się nie do spłacenia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak skutecznie się oddłużyć.

Spłata długów jest możliwa. Sprawdź, jak zrobić pierwszy krok

Spłata długów jest zwykle długotrwała, więc może się wydawać trudna. Jednakże dobre planowanie ułatwi ten proces, a wolność od długów wynagrodzi nasze starania. Dlatego nie warto unikać kontaktu z wierzycielem, gdy ten chce odzyskać należność. Podjęcie negocjacji to pierwszy krok do oddłużenia. Brak kontaktu może natomiast oznaczać otrzymanie przedsądowego wezwania do zapłaty, a następnie wejście na drogę sądową i finalnie wizytę komornika. Taki scenariusz nie jest wygodny dla żadnej ze stron: ani dla wierzyciela, ani dla dłużnika.

Jeśli bezpośredni kontakt z wierzycielem jest dla ciebie zbyt stresujący lub po prostu nie wiesz, jak podjąć negocjacje, skorzystaj z oferty KRUKa. Po rejestracji na platformie zyskasz możliwość rozłożenia długu na raty bez wychodzenia z domu, a także zawarcia ugody z wierzycielem online.

„Dzięki portalowi e-kruk.pl nasi klienci mogą samodzielnie, bez kontaktu z doradcą sprawdzać szczegóły swoich spraw, dokonywać płatności online oraz ustalać własne warunki spłaty. Zaufało nam już ponad 100 tysięcy klientów, a około 1/3 z nich regularnie loguje się na platformie. E-kruk oferuje najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze formy płatności elektronicznych dostępne obecnie na rynku. Słuchamy naszych użytkowników i dlatego w tamtym roku wprowadziliśmy możliwość spłaty dzięki płatności BLIK. Jest to najczęściej wybierana forma płatności w e-kruku, korzysta z niej ponad 60% klientów." - Marcin Tekliński, specjalista ds. e-commerce. 

Spłata długów z pomocą KRUKa pomoże ci zyskać ochronę przed sądem i komornikiem. Ponadto możesz poprawić swoją historię w BIG-u, odzyskać spokój ducha oraz uniknąć odsetek i powiększania się długu, co będzie mieć miejsce tak długo, jak długo będziesz ignorować wierzyciela. Warto porozmawiać z ekspertami KRUKa, aby znaleźć wspólne wyjście z sytuacji.

Jak poradzić sobie z długami? Na początek je policz

Ciężko będzie wyjść z długów, jeśli nie wiesz, ile i komu jesteś winien. Dlatego przeanalizuj swoją sytuację finansową: zacznij od sprawdzenia wszystkich zobowiązań. Ile pożyczek na raty posiadasz? Jak wysokie jest twoje obciążenie kredytowe? Czy zaciągałeś pożyczki prywatne? Każda niespłacona należność, nawet aktualny rachunek za telefon, ma znaczenie. Przy dużej liczbie zobowiązań łatwo się pogubić.

Pomocne będą bezpłatne raporty, które możesz pobrać z bazy ERIF BIG oraz BIK. Znajdują się w nich dane na temat twojej sytuacji finansowej, dotyczące zaciągniętych, spłaconych i niespłaconych należności. Dodatkowo raport BIK zawiera w sobie scoring, czyli punktację określającą twoją zdolność kredytową. Między innymi właśnie w ten sposób banki i firmy pożyczkowe analizują wnioski kredytowe - sprawdzają scoring osób wnioskujących i orzekają, czy są one wiarygodne finansowo. Dla osób zadłużonych raporty z baz będą przede wszystkim informacją o tym, kto jest ich wierzycielem oraz jaką kwotę muszą oddać.

Spłata długów a cięcie kosztów

Większość z nas ponosi wydatki, które nie są konieczne. Istnieją rzeczy, z których można zrezygnować bez obniżania komfortu życia. Dokonaj analizy swoich nawyków finansowych i sprawdź, jak to wygląda w twoim przypadku, Oczywiście nie chodzi o to, aby całkowicie rezygnować z przyjemności - każdy potrzebuje inwestowania w swoje hobby, zainteresowania czy rozrywkę. Jednak kosztowne wyjście do kina można z powodzeniem zastąpić wieczorem z Netflixem, a obiad w restauracji - domowym posiłkiem.

Spisuj też wszystkie swoje wydatki w Excelu. Podziel je na kategorie: żywność, dom, samochód, hobby, wyjścia i wydarzenia… Stwórz tyle kategorii, ile uważasz za słuszne. Każdego dnia wpisuj tam nawet najdrobniejsze sumy, jakie wydałeś w ciągu dnia. Po miesiącu przeanalizuj, gdzie "uciekają" twoje pieniądze. Małe, powtarzające się zbędne wydatki, z których zrezygnujesz, mogą dać duże oszczędności. Wśród tzw. millenialsów, takie wydawanie pieniędzy zyskało nawet własną nazwę - efekt avocado index. Zrezygnowanie z codziennego kupowania tostu z awokado lub kawy na wynos pozwala zaoszczędzić między 200 a 500 zł miesięcznie!

Poza "cięciem kosztów" pomyśl o dodatkowym źródle dochodu. Nie każdy ma taką możliwość, ale często da się wspomóc budżet domowy, wykonując prace dorywcze albo pracując przez internet. Sposobów na "dorabianie" jest mnóstwo - ważne, aby znaleźć taki, który będzie pewny, bezpieczny i nie będzie sprawiał, że nie będziesz mieć już sił na własne zainteresowania.

Mam 7 pożyczek, jak wyjść z długów?

Jak poradzić sobie z długami, których jest - jak może się wydać - ogrom? Nie chodzi tu nawet o ich łączną wartość, ale o liczbę. Siedem pożyczek, kilka kredytów - jak to wszystko ogarnąć? Każdą ratę należy spłacić innego dnia, każda ma trafić na inne konto bankowe… Aby się w tym wszystkim odnaleźć, zastanów się nad konsolidacją, czyli połączenie kredytów i pożyczek w jedną należność.

Na konsolidację zadłużenia może się zdecydować każdy klient, który posiada dwa lub więcej zobowiązań oraz czuje, że płatność wszystkich rat zaczyna go przerastać. Daje to możliwość regulowania jednej raty miesięcznie zamiast kilku, ponadto taka rata jest najczęściej niższa niż łączna suma poszczególnych zobowiązań. Ceną za to jest zwykle dłuższy okres spłaty i wyższa wartość długu, jaką w efekcie oddamy bankowi (dłużej spłaca się odsetki).

Ten sposób na to, jak wyjść z długów, warto traktować jako ostateczność. A jeśli już po niego sięgasz, nie zgadzaj się na dodatkową kwotę pożyczki, jaką często oferuje bank "w gratisie"-  od niej też zapłacisz odsetki. Poza tym twoim celem jest spłata długów, a nie ich powiększanie.

Jak wyjść z długów komorniczych?

Jeśli twoje konto zostało zajęte przez komornika, to oznacza to, że wierzyciel skierował sprawę do sądu, a następnie uzyskał odpowiedni tytuł wykonawczy z klauzulą wykonalności. To niezbędny warunek, aby egzekutor mógł rozpocząć pracę. Jednak pismo o wszczęciu egzekucji komorniczej nie musi oznaczać, że nie da się już wyjść z długów! Cały czas jest to możliwe.

Dług u komornika także można rozłożyć na raty. Należy skierować pismo do kancelarii komorniczej, które następnie zostanie przekazane do wierzyciela. Dlatego w dokumencie trzeba zwracać się bezpośrednio do osoby, której jesteś winny pieniądze, a nie do urzędnika. Podjęcie współpracy to sposób na to, aby nie dopuścić do licytacji nieruchomości.

Jak wyjść z długów - dodatkowe porady

Niespodziewany przypływ dodatkowej gotówki może zachęcać do tego, aby szybciej zacząć nadpłacać należności. Jednak spłata długów w ten sposób może wiązać się z problemami. Jeśli nadpłacisz jedną ratę, to może nie wystarczyć ci na podstawowe wydatki do kolejnej wypłaty. Dlatego zanim podejmiesz takie działanie, koniecznie przeanalizuj swój budżet domowy. Ponadto podczas spłaty długów nie zaciągaj już nowych zobowiązań. Nie kupuj sprzętów na raty, nawet jeśli okaże się, że masz już zdolność kredytową. Inaczej grozi ci wpadnięcie w spiralę zadłużenia.

Kontroluj też spłatę długów. Stwórz własny harmonogram spłat. Możesz to zrobić w Excelu lub ręcznie - tak, aby tobie było wygodnie. Dokładnie rozpisz, ile zajmie ci spłata każdej pożyczki. Potem sprawdzaj na bieżąco, czy trzymasz się planu. Jeśli nie, od razu analizuj, dlaczego tak się stało. A jeśli wygospodarujesz dodatkowe środki, przeznacz je na tzw. poduszkę finansową. To zabezpieczenie, dzięki któremu w razie nagłej sytuacji nie musisz polegać na kredycie i pożyczkach - po prostu korzystasz ze środków przeznaczonych na "czarną godzinę".

Mamy nadzieję, że nasze porady będą twoją przepustką do tego, aby wyjść z długów i cieszyć się życiem!