Jaki oczyszczacz powietrza wybrać do małego, a jaki do dużego biura?

Wiesz, że w Twojej firmie potrzebny jest oczyszczacz powietrza - to przecież inwestycja w zdrowie pracowników. Zastanawiasz się jednak nad wyborem urządzenia? Podpowiemy Ci, jaki oczyszczacz sprawdzi się w małym, a jaki w dużym biurze.

Oczyszczacz powietrza do biura - czy jest potrzebny?

Jeżeli jeszcze się wahasz, czy w Twojej firmie przyda się oczyszczacz powietrza... to przestań się zastanawiać. Jest to jedna z najlepszych inwestycji, ponieważ stawiasz na zdrowie pracowników!

Z jakimi problemami walczy dobry oczyszczacz powietrza?

Po pierwsze: smog

Zawartość pyłów zawieszonych w powietrzu przekracza normy szczególnie w dużych miastach oraz w okresie grzewczym. jest to tzw. smog, który wpływa negatywnie na większość układów w organizmie człowieka. Może przyczyniać się nie tylko do częstszych infekcji, lecz również do zwiększenia ryzyka chorób przewlekłych, a nawet nowotworów.

Po drugie: bakterie i wirusy

W okresie zimowym sporo osób choruje, głównie ze względu na przenoszące się w powietrzu bakterie i wirusy. Wniosek jest jeden: wystarczy jeden zarażony pracownik (który nie musi być nawet świadomy, że jest chory!), aby wywołać małą epidemię na skalę biura.

Po trzecie: pleśń i grzyby

Klimatyzacja jest w biurach wybawieniem... Czy aby na pewno? Utrzymuje w pomieszczeniu przyjemną temperaturę, jednak z drugiej strony wysusza powietrze. Co gorsza, przewody klimatyzacyjne są idealnym środowiskiem dla rozwoju pleśni i grzybów.

Po czwarte: elektryczność statyczna

Wszelkie urządzenia elektryczne podczas swojej pracy wytwarzają jony dodatnie - w nadmiarze szkodliwe dla zdrowia. Niezaprzeczalnie jednak to w biurze, a nie w domu, fakt ten ma większe znaczenie, bo przecież każdy pracownik korzysta z komputera i telefonu, do tego jeszcze z drukarki czy innych firmowych sprzętów.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać do biura?

Skoro już wiesz, że oczyszczacz to niezbędne urządzenie w Twoim biurze, to mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak wybrać ten najlepszy.

Filtry

Niezależnie od tego, czy Twoje biuro jest małe czy też duże, oczyszczacz powietrza powinien pomagać w wyżej opisanych problemach.

Przykład: oczyszczacz Sharp posiada filtr wstępny (który usuwa większe zanieczyszczenia, np. włosy, sierść, kurz), filtr węglowy (pochłaniający zapachy i gazy), filtr HEPA (odpowiedzialny za walkę z pyłami zawieszonymi w powietrzu) oraz filtr nawilżacza (który eliminuje osad i mikroorganizmy w wodzie).

Dodatkowo model ten pracuje w technologii Plasmacluster - wytwarza ona jony dodatnie i ujemne, identyczne jak te znajdujące się w środowisku naturalnym. Same jony odświeżają powietrze (można je porównać do leśnego!), ale łączą się też z cząsteczkami wody w tzw. klastry jonowe. Te zaś niszczą i neutralizują zarówno bakterie i wirusy, jak i pleśń i grzyby.

Wydajność

Podstawowym parametrem w doborze oczyszczacza do biura jest wydajność urządzenia. Producenci najczęściej podają ją w formie rozmiaru pomieszczenia - musisz bowiem pamiętać, że oczyszczacz powietrza dopasowuje się do konkretnego pokoju, nie do całego biura.

Oprócz pomiaru pomieszczeń w firmie w metrach kwadratowych, weź pod uwagę także ich wysokość. Jeśli są wyższe niż standardowe (bo np. biuro znajduje się w kamienicy), musisz założyć większą wydajność oczyszczacza!

Dodatkowe przydatne funkcje

Do biura warto wybrać oczyszczacz, który będzie wymagał jak najmniejszego zaangażowania pracowników w obsługę urządzenia. Pomogą w tym takie funkcje jak automatyczne wyłączanie, wskaźnik wymiany filtra, czujniki ruchu, temperatury, światła, zapachu, kurzu czy wilgotności.

Cena

No i punkt ostatni, lecz nie mniej ważny od poprzednich: cena. Oczyszczacz do biura można kupić już za kilkaset złotych! Warto jednak zastanowić się, czy będzie to najlepszy zakup.

Realny koszt oczyszczacza trzeba rozważać w perspektywie co najmniej kilku lat wykorzystywania. Ważny jest też okres gwarancyjny - oczyszczacz Sharp z serii Ultimate Air ma aż 5 lat gwarancji.

Pozornie tańsze urządzenie może okazać się tak naprawdę droższe! Jak to możliwe? Otóż w każdym oczyszczaczu trzeba regularnie wymieniać filtry oraz inne materiały eksploatacyjne. Jednak w każdym należy to robić w innym czasie.

Przykładowo: oczyszczacz w ofercie sklepu MediaMarkt posiada filtry, które należy wymieniać co... 10 lat (filtr HEPA, filtr pochłaniający zapachy i filtr nawilżający). Oczywiście jest to zależne od warunków, w jakich będzie pracowało urządzenie, niemniej jest to dość długi okres w porównaniu do podobnych oczyszczaczy innych firm (wymiana filtrów nawet co pół roku).

Do tego weź pod uwagę moc wybranego urządzenia, a tym samym koszt używanego przez nie prądu.