Sytuacja parabanków w Polsce - jak się dziś czuje rynek pożyczek

Parabanki mimo stosunkowo krótkiej, bo zaledwie kilkunastoletniej działalności w Polsce cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Jednorazowe korzystanie z ich usług potwierdza ponad 20% społeczeństwa, natomiast 14% deklaruje wielokrotną współpracę z firmami pożyczkowymi. Na wyniki te nie wpłynęły nawet liczne trudności, z którymi parabanki muszą sobie radzić.

Początki parabanków w Polsce

Pierwsze instytucje pozabankowe powstały już na początku lat 90 ubiegłego wieku. Były one odpowiedzią na restrykcyjne warunki stawiane przez banki, które uniemożliwiały korzystanie ze wsparcia finansowego wielu osobom. Miały stanąć w opozycji do nich, oferując nie tylko gotówkę pożyczaną w znacznie bardziej liberalny sposób, ale również szybciej i z dużo mniejszą ilością formalności.

Początkowo parabanki przyjmowały klientów w biurach stacjonarnych, jednak obecnie ponad 90% z nich oferuje swoje usługi online. Duże firmy o ugruntowanej pozycji, takie jak Vivus, Provident, czy Szybka Gotówka cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno nowych, jak i stałych klientów.

Historia parabanków pokazuje jednak, że czasem na drodze do sukcesu stoi wiele przeszkód, które pokonać udaje się tylko najbardziej wytrwałym i gotowym na zmiany firmom.

Problemy parabanków

Początkowo firmy pożyczkowe nie cieszyły się tak dobrą sławą. Wzbudzały niepewność i strach ze stron klientów, którzy obawiali się nieuczciwości i traktowali parabanki jak lichwę. W dużej mierze wiązało się to z nieznajomością zasad, na których one funkcjonują oraz błędnym wyobrażeniem zbudowanym w społeczeństwie. Jako najczęstsze zarzuty przedstawiano naliczanie bardzo wysokich odsetek i nieuregulowany stosunek prawny tego typu instytucji. Ludzie błędnie utożsamiali parabanki z oszustami, którzy chcą wpędzić ich w spiralę długów. Jednak w ciągu ostatniej dekady sytuacja mocno się zmieniła, powodując znaczący wzrost zaufania publicznego do pozabankowch firm pożyczkowych.

Co na niego wpłynęło?

Przede wszystkim zmiana podejścia społeczeństwa. Z roku na rok parabanki stawały się coraz bardziej popularne, ogólnodostępne i reklamowane w mediach. Ciężko pracowały na rozpoznawalność i swoją dobrą markę. Każdy mógł zapoznać się z ich ofertą i sprawdzić, że w wielu przypadkach jest ona bardziej korzystna niż warunki proponowane przez bank.

Duży wpływ na postrzeganie parabanków miał również szereg zmian legislacyjnych. Zostały one objęte większym nadzorem dzięki wprowadzeniu Ustawy Antylichwiarskiej i regularnym kontrolom KNF-u. Pozwoliło to na wyeliminowanie nieuczciwych jednostek, działających na szkodę klientów i negatywnie wpływających na opinię pozostałych firm. Przejrzyste zasady działania, rzetelność i gwarancja bezpieczeństwa pozytywnie wpłynęły na wizerunek parabanków, sprawiając że zaczęły one zyskiwać coraz więcej klientów.

Do ciągłej poprawy jakości usług firm pożyczkowych zmusza również wzrost konkurencji. Wolny rynek jest bezlitosny dla słabych przedsiębiorców. Firmy, które funkcjonowały w wątpliwy sposób i nie zadowalały pożyczkobiorców, szybko zakończyły swoją działalność, natomiast te które od zawsze były transparentne i wiarygodne, jak np. wspomniane wcześniej Szybka Gotówka, czy Vivus przetrwały wszystkie problemy, funkcjonują do dziś i cieszą się bardzo dobrymi opiniami.

Korzyści płynące z parabanków

Osoby, które zdecydowały się skorzystać z usług firm pożyczkowych doceniają ich zalety, jako najważniejsze wymieniając:

· Szybkość działania

· Minimum formalności

· Ogólnodostępność

· Korzystne warunki

· Indywidualne podejście do każdego klienta

· Możliwość załatwienia wszystkiego online

Dla przykładu można porównać pożyczkę oferowaną przez wspomnianą wcześniej firmę Szybka Gotówka, oraz jeden z najpopularniejszych polskich banków - ING BANK.

Są to specjalne oferty promocyjne, których otrzymanie uwarunkowane jest spełnieniem odpowiednich kryteriów. Daty wygaśnięcia tych promocji – w Szybka Gotówka – do czasu zaprzestania wykonywania usług, w ING BANKu – 2 marca 2019 roku. W przypadku Szybkiej Gotówki jest to 1 lub co 5 pożyczka.

SZYBKA GOTÓWKA:

Wysokość pożyczki od 100 do 8000 zł ( 6000 zł przy pierwszej pożyczce)

· Okres spłaty do 65 dni ( z możliwością przedłużenia)

· Oprocentowanie przy pierwszej oraz co 5 pożyczce 0%

· Brak prowizji i opłat dodatkowych - RRSO 0% ( pod uwagę brana jest pierwsza pożyczka – warunek- pozytywna ocena zdolności kredytowej klienta i spłata w terminie, oraz każda 5, jeżeli spełnia się warunki programu lojalnościowego: tzn. Otrzymuje się pożyczkę co miesiąc i spłaca się w terminie.)

RRSO równe jest 0%, oznacza, że klient, który pożyczy 1200 zł, po upływie terminu zobowiązany jest do zwrotu kwoty 1200 zł i ani złotówki więcej.

· Wymagany jedynie dowód osobisty

· Pożyczka udzielana w 15 min

ING BANK:

· Wysokość pożyczki od 1000 zł

· Okres spłaty nawet do 8 lat ( w zależności od wysokości pożyczki)

· Oprocentowanie zmienne od 5,49% do 8,99%

· Prowizja od 0% (tylko w przypadku pożyczek powyżej 20 000 zł) do 7,99%

· RRSO wynosi 18,65%

· Wymagane zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach lub wyciąg z konta za ostatnie 3 miesiące

Powyższe zestawienie pokazuje, że oferta banku pozwala na pożyczenie większych sum i rozłożenie ich na dużą ilość rat, jednak dla klientów potrzebujących szybkiego zastrzyku gotówki, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z chwilówki. Nie jest ona obciążona dodatkowymi opłatami, a oprocentowanie przy pierwszej pożyczce wynosi 0%. Dla przeciętnego klienta wiąże się to z dużymi oszczędnościami.

Gwarancja bezpieczeństwa i zadowolenia

Szybka Gotówka to firma, która istnieje na rynku polskim od 2013 r. Niezmiennie cieszy się popularnością i zaufaniem klientów. Korzystne warunki, transparentne zasady działania i dbałość o zadowolenie pożyczkobiorców spowodowało, że uplasowała się pośród najlepszych firm pożyczkowych w kraju. Niezmienna dbałość o wizerunek pozwoliła jej na funkcjonowanie nawet w trudnych dla parabanków czasach i ciągłe pozyskiwanie nowych, zadowolonych z oferowanych usług klientów.