Żeby kózka nie skakała, czyli bezpieczeństwo dziecka w szkole i poza nią

Początek września, to czas, gdy blisko 5 mln dzieci wróci do swoich klas. To okres nie tylko stresujący dla dzieci, powracających do nauki, ale również dla rodziców, którzy muszą zadbać, aby kolejne 10 miesięcy było udane i bezpieczne. Szkoła jest jednym z najważniejszych środowisk życia dzieci i młodzieży, ale jak wskazują statystyki dochodzi w niej do wielu wypadków. Badanie "Dzieci się liczą. Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce" (https://fdds.pl/wp-content/uploads/2017/07/dziecisielicza.pdf str. 110) pokazuje, że do najczęstszych obrażeń mających miejsce na korytarzach szkolnych zaliczają się zwichnięcia i skręcenia (35 proc. zgłoszonych wypadków) oraz złamania (25 proc. zgłoszonych wypadków). Nawet najbardziej opiekuńczy rodzic nie jest w stanie uchronić swoje dziecko przed każdym niefortunnym incydentem, ale - co ważne - może ubezpieczyć je od następstwa nieszczęśliwych wypadków.

Jak wynika z danych Systemu Informacji Oświatowej wypadki w placówkach edukacyjnych, to dość częste zjawisko. W samych tylko szkołach podstawowych odnotowano od września 2016 do czerwca 2017, aż 28  877 nieszczęśliwych incydentów. Nie trudno się dziwić, że do niefortunnych zdarzeń dochodzi częściej w szkołach podstawowych niż w szkołach ponadgimnazjalnych - młodzi uczniowie są bardziej żywiołowi i aktywni od swoich starszych kolegów. Jednak należy być świadomym, że wypadek może przydarzyć się wszędzie - w trakcie spaceru, popołudniowych zabaw na dworze, czy też zajęć dodatkowych. Dlatego przezorny rodzic już na samym początku nowego roku szkolnego powinien zadbać o zakup dobrego ubezpieczenia NNW, które roztoczy parasol bezpieczeństwa nad dzieckiem zarówno w szkole, jak i poza nią.

Nieobowiązkowe ubezpieczenie szkolne

Większość rodziców automatycznie podpisuje wszystkie otrzymane dokumenty w trakcie pierwszej wywiadówki. A szkoda. Niewielu rodziców wie, że ubezpieczenie szkolne jest dobrowolne. Polisę szkolną dobrze jest wykupić, ale jeszcze przed jej podpisaniem rodzic powinien - i ma do tego prawo - zapoznać się z jej treścią i zakresem działania. Niestety, często zdarza się, że grupowe NNW wybierane przez placówki edukacyjne ma niską sumę ubezpieczenia, o czym rodzice w większości przypadków dowiadują się już po zaistniałym zdarzeniu. Co więcej, ubezpieczenie NNW powinno obejmować ochroną dziecko przez cały rok, również w trakcie ferii i wakacji. Takim ubezpieczeniem jest nowa propozycja od Nationale-Nederlanden " Ubezpieczenie dziecka bez przerwy ". Polisa chroni ucznia zarówno w szkole, jak i poza nią - na zajęciach dodatkowych, w drodze do domu, na placu zabaw - przez całą dobę, cały rok.

Najważniejsze jest zdrowie dziecka

Warto podkreślić, że polisę oferowaną przez szkołę warto wykupić. Jednak, gdy warunki jej działania budzą zastrzeżenie, dobrze jest ubezpieczyć ucznia (dodatkowo) indywidualnie. Chodzi tutaj o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, a w tym przypadku - zgodzi się każdy rodzic - nie należy oszczędzać. Nie oznacza to, że ubezpieczenie musi być drogie. Polisa NNW dla dzieci w Nationale-Nederlanden wyróżnia się przystępną ceną składki, ale także optymalną ochroną. Ponadto ma jasno skonstruowane zasady, bez skompilowanych tabel oraz trudnych kalkulacji związanych z wysokością świadczenia. Jasne reguły widać na przykładzie braku wyliczania procentów od sumy ubezpieczenia - w Nationale-Nederlanden za każde zdarzenie objęte ochroną dziecko otrzymuje ściśle określoną kwotę.

Sensowna alternatywa dla ubezpieczenia szkolnego

Wyposażenie dziecka w dodatkową, indywidualną polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków z pewnością pomoże zabezpieczyć rodzinę przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń losowych. Dobre ubezpieczenie charakteryzuje się szerokim zakresem pomocy, uczciwą kwotą świadczenia, ale także przystępną kwotą składki. Całoroczną polisę dla dziecka w NN wykupisz już od 50 zł - pakiet standardowy obejmujący wsparcie na wypadek złamań. Dwa pozostałe pakiety są w cenie 70 zł i 125 zł.  W wersji uśrednionej zawierają się złamania, skręcenia oraz zwichnięcia, natomiast pakiet maksymalny z najwyższą składką daję kompleksową ochronę w przypadku wszystkich wcześniej wspomnianych zdarzeń i jest rozszerzony o oparzenia i rany wymagające szycia. Co więcej, każdy z tych pakietów można uzupełnić o dodatkową ochronę: opiekę medyczną po wypadku, która zapewni wizytę domową lekarza, pomoc rehabilitanta oraz w przypadku nieobecności w szkole - pomoc korepetytora. Co istotne, odszkodowanie wypłacane jest szybko - wystarczy przedstawić jedynie medycznie udokumentowany fakt zdarzenia. Udogodnienie to docenią z pewnością wszyscy rodzice, który po pechowym zdarzeniu będą potrzebować szybkiego zastrzyku gotówki. Co więcej "Ubezpieczenie dziecka bez przerwy" od Nationale-Nederlanden kupisz szybko i wygodnie przez internet. W kilka minut, bez wychodzenia z domu można zapewnić swojemu dziecko ochronę i zadbać o bezpieczeństwo swojego ucznia w szkole, jak i poza nią.