"Marsz" prezydenta

W dniu 19 września, prawie po 10 dniach po przekroczeniu polsko-ukraińskiej granicy, trzeci prezydent Gruzji - Micheil Saakaszwili - przybył do Kijowa.

To zaskakujące, ponieważ sam eks-gubernator obwodu odeskiego całkiem niedawno stwierdził, że nie spieszy się z odwiedzinami stolicy Ukrainy. A jednak, dzisiaj u bram administracyjnych prezydenta w Kijowie przewodzi spotkaniu ze swoimi zwolennikami. Spotkanie przypomina próbę oględzin prawdziwej liczby elektoratu oraz możliwość jego mobilizacji w jak najkrótszym czasie.

Micheil Saakaszwili już stwierdził, że nie zatrzyma się na długo w Kijowie i ogłosił listę miast, w których zorganizuje spotkanie ze swoimi zwolennikami przed główną imprezą w Kijowie, która odbędzie się 17 października i będzie poświęcona referendum o usunięciu prezydenta Petra Poroszenki ze stanowiska.

Następnym miastem, w kierunku którego skieruje się Micheil Saakaszwili będzie Dniepr - miasto, w którym zdaniem ekspertów lokalne władze w najwyższym stopniu pragną referendum o usunięciu obecnego prezydenta. W związku z tym, przyjazd do Kijowa jest w pełni logicznym krokiem dla Micheila Saakaszwili. To właśnie tutaj około dwóch tygodni temu lokalny zarząd wystąpił z inicjatywą referendum o usunięcie Petra Poroszenki. Przypominamy, że z inicjatywą wystąpili posłowie z partii Julii Tymoszenko, która z kolei poparła eks-prezydenta Gruzji i pomagała mu w przekroczeniu granicy Ukrainy. Wnioskując z tego, lista odwiedzanych miejsc była sporządzona wyłącznie z tych miast i regionów, w których inicjatywa odsunięcia Petra Poroszenki ma szanse otrzymać maksymalne poparcie.

Już niedługo dowiemy się, czy początek tourne Micheila Saakaszwili będzie stanowić koniec kariery politycznej Petra Poroszenki.