Powrócić do Tiananmen

Poprzez dyskusję o Tiananmen i ówczesnej próbie reformie Chińczycy będą mogli powrócić do przerwanej debaty o przyszłości swego kraju - mówi Orville Schell, jeden z autorów publikacji ?Dokumentów Tiananmen?

Powrócić do Tiananmen

Poprzez dyskusję o Tiananmen i ówczesnej próbie reformie Chińczycy będą mogli powrócić do przerwanej debaty o przyszłości swego kraju - mówi Orville Schell, jeden z autorów publikacji "Dokumentów Tiananmen"

Na początku byłem więcej niż sceptyczny. Dostałem dokumenty na dyskietkach, z anonimowego źródła, wywiezione z kraju komunistycznego. Obawialiśmy się manipulacji. Pomału w miarę spotkań z Liangiem, chińskim wysokim urzędnikiem partyjnym nasz sceptycyzm topniał. Rozmawialiśmy o jego motywach, o sytuacji w chińskim aparacie władzy. Wyjaśnił nam jak pracuje rząd, jak powstają takie dokumenty rządowe jakie nam przekazał.

Liang i jego przyjaciele chcą uruchomić na nowo proces zmian politycznych. Jego celem jest przywrócenie wiarygodności chińskich reformatorów pokonanych w 1989 r. Konieczną dyskusję o Tiananmen, niemożliwą w samych Chinach Liang postanowił przenieść poza jej granice. Wie, że powróci ona do Chin na falach "Głosu Ameryki", Radia "Wolna Azja" i przez internet. Publikacja wywoła ogromną debatę w Chinach. Zacznie się ona na dobre w kwietniu gdy w Hongkongu wyjdzie chińska wersja "Dokumentów", trzy razy grubsza niż amerykańska. Poprzez dyskusję o Tiananmen i ówczesnej próbie reformie Chińczycy będą mogli powrócić do przerwanej debaty o przyszłości swego kraju.

not, Maria Kruczkowska