Do banku loguj się z komórki

Zdjęcia, prywatne wiadomości a nawet hasła dostępu do kont bankowych. - na telefonach komórkowych trzymamy coraz więcej poufnych danych. Jednocześnie z miesiąca na miesiąc coraz więcej słychać o włamaniach do komórek i komórkowych wirusach. Zapytaliśmy ekspertów czy jest to już realne zagrożenie czy problem przyszłości.

Powstaje coraz więcej wirusów na telefony komórkowe

- Coraz częściej spotykamy się z wirusami na telefony komórkowe. Zostały też podjęte pierwsze próby ataków na urządzenia wykorzystujące serwisy bankowe, czyli przechwytujące sesje połączeń z serwisami bankowymi w momencie, kiedy taka osoba z tego serwisu korzysta - mówi Michał Iwan z firmy F-Secure. Okazuje się jednak, że są to jednostkowe przypadki. Eksperci podkreślają, że choć widać zwiększone zainteresowanie hakerów urządzeniami mobilnymi nadal korzystanie z telefonów komórkowych jest bardziej bezpieczne niż z komputerów.

Powodem takie stanu rzeczy jest mnogość systemów operacyjnych przeznaczonych na telefony komórkowe. - Ludzie szukają dziur w systemach, na których mogą zarobić. Oznacza to, że muszą to być systemu popularne. Z tego powodu Windows jest atakowany, a Linux nie i to samo dotyczy telefonów - mówi Rafał Petras z miesięcznika komputerowego CHIP. - Musimy pamiętać, że modeli telefonów jest bardzo dużo, każdy z nich działa z innym systemem operacyjnym. Mamy Androida, Symbiana, Windows mobile. Więc hakerzy musieliby pisać programy pod konkretny model telefonu, a to się po prostu nie opłaca -dodaje Petras.

"Jest to poprostu nieopłacalne"

Specjaliści są, więc zgodni, że bardziej niż wirusami czy włamaniami do telefonu powinniśmy się dziś bać zwykłej kradzieży. - Nadal najważniejszymi zagrożeniami są kradzieże i utraty fizyczne telefonów. W skali kraju możemy mówić o kilkuset tysiącach straconych telefonów rocznie - mówi Michał Iwan.

Dlatego należy pomyśleć o coraz już powszechniejszych i to darmowych programach typu Anti-theft, które pozwalają w takiej sytuacji zdalnie zablokować telefon i skasować z niego wszystkie dane, a nawet zlokalizować go za pomocą odbiornik GPS, który coraz częściej jest w telefonach montowany.

W serwisie policyjni.pl także: Przywiązał bernardyna do płotu i zarąbał go siekierą

Więcej o: