Po 85 latach policja zauważyła, że służą też kobiety

Funkcjonariusze do kobiet w policji w końcu oficjalnie będą mogli mówić "pani posterunkowa" czy "pani komisarz". Może się to wydawać nieprawdopodobnie, ale dopiero teraz komendant główny wprowadził formy żeńskie do regulaminu, który określa jak mają się do siebie zwracać mundurowi.

Do tej pory oficjalnie w regulaminach funkcjonowała tylko forma męska. Przepis brzmiał dokładnie tak: "W czasie rozmów służbowych policjanci zwracają się do siebie, wymieniając przed stopniem policyjnym słowo "PAN". Oczywiście nikt zapewne się w ten sposób do policjantek nie zwracał - co nie zmienia faktu, że zgodnie z dotychczasowymi regulacjami używanie formy np. "pani inspektor" było nielegalne.

Władze formacji dostrzegły, że mają w swoich szeregach również płeć piękną po... 85 latach, bo tyle czasu minęło odkąd pierwsza kobieta wstąpiła w szeregi policji. Zapytaliśmy więc rzecznika komendanta głównego Mariusza Sokołowskiego o to, dlaczego w takim razie - skoro już wprowadzamy zmiany - nie zastosować całych form żeńskich. - Nie idziemy jeszcze w tym kierunku żeby było to "pani komisarko" czy "pani inspektorko". Stopnie w policji mają jedną nazwę: jest to "komisarz policji" czy "inspektor". - tłumaczył w rozmowie z TOK FM rzecznik. Na te zmiany przyjdzie więc nam zapewne jeszcze poczekać. Pytanie czy kolejne 85 lat.

Więcej o: