Policja jak Superman - będzie widziała przez ściany

Policja zakupiła dwa nietypowe urządzenia za kwotę ponad 500 tys. złotych. Jedno ma służyć do prześwietlania ścian natomiast drugie ułatwi odnajdywanie tajnych skrytek.

Sprzęt ma trafić do Biura Operacji Antyterrorystycznych oraz Centralnego Biura Śledczego. - Te urządzenia umożliwiają obserwację przez ściany osób znajdujących się w danym pomieszczeniu oraz rozpoznawanie struktur budynku - mówi Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

Nowoczesny sprzęt dla polskiej policji

Radar biologiczny ma znacząco ułatwić pracę antyterrorystom. Dzięki niemu będzie można sprawdzić czy ktoś przebywa za ścianą. Będzie on wykorzystywany głownie podczas prób odbicia zakładników - Dowiemy się ile osób jest w pomieszczeniu, gdzie się znajdują, czy się przemieszczają - tłumaczy Hajdas. Urządzenie przyda się również podczas próby zatrzymania groźnych przestępców. Dzięki niemu antyterroryści będą wiedzieli czy w mieszkaniu oprócz podejrzanego jest ktoś jeszcze np. osoby postronne.

Georadar natomiast pomoże w wykryciu wszelkiego rodzaju sejfów, ukrytych skrytek czy tajnych przejść. - Pozwala to na odnalezienie przedmiotów jak broń, ale zdarzały się także sytuacje gdzie funkcjonariusze odnajdywali bardzo cenne łupy z kradzieży - mówi nasz rozmówca. Takie urządzenie od dawna było potrzebne, bo jak mówią policjanci sprawcy zadają sobie bardzo dużo trudu żeby ukryć nielegalne przedmioty czy nawet całe pomieszczenia - tak jak w przypadku drukarni fałszywych pieniędzy, o którym pisaliśmy w zeszłym roku.

W serwisie policyjni.pl także: Cztery razy kradł benzynę na tej samej stacji

Więcej o: