Nowe gatunki komarów utrudnią walkę z malarią

Według naukowców, najgroźniejszy komar przenoszący malarię ewoluuje w dwa zupełnie różne genetycznie gatunki. Może to doprowadzić do dużych trudności w zwalczaniu choroby, która co roku zabija około miliona ludzi.

Naukowcy z londyńskiego Imprerial College zbadali, że Anopheles gambiae, moskit odpowiedzialny za mniej więcej połowę z 200 milionów nowych zachorowań na malarię może niedługo zamienić się w dwa zupełnie różne gatunki. Już od pewnego czasu było wiadomo, że Anopheles gambiae jest podzielony na dwie odmiany, jednak dopiero teraz, po dokładnym zbadaniu DNA, naukowcy widzą jak duża jest różnica w materiale genetycznym. Najprawdopodobniej doprowadzi ona do powstania dwóch zupełnie odrębnych gatunków - Byliśmy bardzo zaskoczeni, że te dwie odmiany różnią się od siebie genetycznie aż tak bardzo - przyznaje dr Mara Lawniczek, jeden z czołowych badaczy sprawy z Imperial College w Londynie na łamach gazety "Science".

Anopheles gambiae jest jednym z wielu rodzajów komarów, które przenoszą malarię. Jednak fakt, że jest to gatunek niezwykle często występujący w Afryce, sprawia, że jego ukąszenia są odpowiedzialne za większość zachorowań.

Rozdzielenie Anophles gambiae na dwa gatunki może prowadzić do bardzo dużych trudności w boju z malarią. Strategie walki z jednym rodzajem komarów niekoniecznie muszą okazać się skuteczne w tępieniu innej odmiany, znacznie różniącej się od tej pierwszej kodem genetycznym.

- Nasze najnowsze badania wskazują, że komary ewoluują dużo szybciej niż żeśmy sądzili. Niestety, sposoby eliminacji jednego gatunku moskitów mogą być zupełnie nieefektywne w odniesieniu do innego gatunku - mówi dr Lawniczek. Jeśli chcemy utrzymać malarię pod kontrolą, musimy zidentyfikować i stale kontrolować wszystkie zmiany genetyczne.

Według Światowej Organizaji Zdrowia, rocznie około 200 milionów ludzi zapada na malarię. Zdecydowana większość z nich pochodzi z Afryki. Malaria jest przenoszona przez mikroskopijnego pasożyta, który jest wstrzykiwany do ludzkiego krwioobiegu przez samice komarów w czasie ukąszenia. - Malaria to śmiertelna choroba, która dotyka milionów ludzi na świecie. Jest przyczyną co piątego zgonu dzieci w Afryce. - dodaje inny naukowiec, prof. George Christophides - Wiemy, że najlepszym sposobem na zmniejszenie liczby ludzi zapadającej na malarii, jest kontrola komarów przenoszących tę chorobę.

Badacze uważają, że teraz należy ustalić, czy nowe sposoby na kontrolowanie komarów np. nowoczesne środki owadobójcze, albo zapobieganie ich reprodukcji, działają na obydwie, zmutowane odmiany.

Więcej o: