Drzesz koty z teściową? Zamieszkaj na swoim

Aż 54 proc. młodych małżeństw nie ma własnego lokum - wynika z badań, które przeprowadził na przełomie sierpnia i września Uniwersytet Łódzki dla Domu Kredytowego ?Notus?

Oznacza to, że te rodziny najmują jakiś lokal albo mieszkają kątem u rodziców bądź krewnych. Wśród rodzin, które nie mieszkają na swoim, spory odsetek stanowią osoby z wyższym bądź średnim wykształceniem, które mają pracę umożliwiającą zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Dlaczego więc tego nie robią? Analitycy z Notusa twierdzą, że wynika to m.in. z niskiej świadomości dotyczącej tego typu kredytów. Dlatego firma ta postanowiła zacząć w tym miesiącu kampanię informacyjną pod tytułem "Zamieszkaj bez teściowej".

- Z naszych obserwacji, poczynionych na przestrzeni kilku lat, wynika, że młodzi ludzie, mimo swojej pozycji zawodowej i wysokiego statusu materialnego boją się kredytów hipotecznych - mówi Paweł Adamiak, szef rady nadzorczej Domu Kredytowego "Notus". - Potwierdziły to badania, które przeprowadziliśmy wraz z Uniwersytetem Łódzkim. Wynika z nich, że w opinii młodych osób kredyty hipoteczne są zbyt drogie i ryzykowne, a reguły ich przyznawania - niejasne. Dlatego tak wiele par nie mieszka we własnym, tylko w wynajmowanym mieszkaniu lub z rodziną - dodaje. I liczy na to, że dzięki akcji informacyjnej uda się przekonać młodych ludzi, że kredyt hipoteczny to wygodny sposób finansowania nieruchomości.

W tym celu Notus uruchomił portal internetowy Beztesciowej.pl, w którym młodzi ludzie znajdą porady kredytowe i psychologiczne, a także link do blogu "Z pamiętnika młodej mężatki" w zabawny sposób opisującego życie z teściową pod jednym dachem.

Oprócz aspektu finansowego, oznaczającego obawę przed zaciągnięciem pierwszego kredytu, w ramach akcji poruszony został także aspekt psychologiczny, dotyczący wpływu, jaki na psychikę młodych osób wywiera mieszkanie po ślubie z rodzicami bądź teściami w małym, nieprzystosowanym do dwóch rodzin lokalu. Eksperci z zakresu psychologii podpowiedzą, jak radzić sobie z napięciami wynikającymi z tej sytuacji i co robić, by - jeśli nie mamy możliwości zamieszkania na swoim - dogadać się w rodzinie.

- Napięcia między młodymi małżonkami i teściami, a zwłaszcza synową i teściową są zjawiskiem bardzo powszechnym i poniekąd naturalnym. Nowa rodzina to bowiem nowa hierarchia ważności osób, wchodzenie w nowe role i - w przypadku mieszkania młodych z rodzicami - wkraczanie na teren jednej ze stron. Ta nowa sytuacja wymaga od nas trudnej sztuki kompromisów, której uczymy się przez całe życie - wyjaśnia Zuzanna Celmer, psychoterapeutka i psycholog rodzinny, autorka książki "W łóżku z teściową. Jak dogadać się w rodzinie?".

Więcej o: