Prawo: Za fałszywy alarm bombowy do więzienia

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zaostrzyć kary dla żartownisiów zgłaszających fałszywe alarmy bombowe.

Dziś fałszywe powiadomienie o bombie jest kwalifikowany jako wykrocznie, za które grozi grzywna do 1500 zł, areszt lub ograniczenia wolności. W praktyce sądy najczęściej ograniczają się do tej pierwszej opcji. Nawet w skrajanych przypadkach, gdzie efektem fałszywego alarmu jest narażenie życia ludzkiego - tak jak w przypadku ewakuacji szpitala - sprawca rzadko trafia do więzienia.

"Konsekwencje takich działań są wyjątkowo dramatyczne"

Po wprowadzeniu zmian ma to się zmienić. - Proponujemy jednoznaczne rozstrzygniecie tej sprawy i zakwalifikowanie określonych alarmów bombowych na szkodę instytucji państwowych lub samorządowych jako przestępstwa zagrożonego kara pozbawienia wolności - mówi w rozmowie z serwisem policyjni.pl Krzysztof Kwiatkowski Minister Sprawiedliwości.

Policjanci przyznają, że fałszywe alarmy bombowe są dla nich bardzo uciążliwe. Każdy z takich telefonów musi być potraktowany poważnie. Wiąże się to z wysłaniem na miejsce pirotechników, obstawieniem całego terenu dokoła oraz ewakuacją osób znajdujących się w obiekcie. - Czasami do ewakuacji są dziesiątki osób. W przypadku szpitala chodzi tu o chorych ludzi, którzy w wielkim stresie muszą ten budynek opuścić. Jeżeli takie zgłoszenie było do biura, to taka firma przez ten czas nie pracuje i ponosi straty - mówi Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji.

Każda akcja policji pociąga za sobą koszty idące w tysiące złotych. W samym roku 2009 fałszywych alarmów było aż 3,6 tys. - Zawsze po ustaleniu sprawcy staramy się wystąpić z roszczeniami cywilnymi wobec tej osoby bądź wobec jej rodziców, ponieważ bardzo często okazuje się ze sprawcami sa młodzi ludzie - dodaje Puchalska.

Zmiany proponowane przez resort sprawiedliwości mają też ułatwić dochodzenie odszkodowania z tytułu strat zmazanych z fałszywym alarmem oraz łatwiejszy dostęp do bilingów telefonicznych i innych baz danych, które ułatwią identyfikację sprawcy. Ile lat więzienia będzie groziło za fałszywe zgłoszenia? Resort na razie tego nie ujawnia.

W serwisie policyjni.pl także: Wypadek ferrari. Zarzut dla Macieja Z.

Więcej o: