Polskie CSI - zobacz jak pracują kryminalistycy [WIDEO]

Policyjna kuchnia w Pałacu Kultury. Na wystawie, która ruszyła dziś w Warszawie policjanci ujawniają tajniki swojej pracy. Funkcjonariusze prezentują techniki ściągania odcisków palców, czy zabezpieczania miejsca zbrodni.

Zobacz jak działa pułapka kryminalistyczna

W warszawskim Muzeum Techniki ruszyła wystawa pt. "Magia Kryminalistyki" przygotowana przez policjantów, na co dzień zajmujących się rozwiązywaniem kryminalnych zagadek. - Staraliśmy się pokazać kryminalistykę od powstania zakładu kryminalistyki w Komendzie Głównej Milicji poprzez kolejne osiągnięcia kryminalistyki łącznie z adaptacja najnowszych metod stosowanych na świecie. Pokażemy jak bada się DNA czy jak pobiera się odciski palców - mówi Paweł Rybicki szef polskiego CSI, czyli Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego w Warszawie.

Na wystawie będzie można obejrzeć autentyczne narzędzia zbrodni czy zobaczyć jak działa wariograf. Sala wystawowa została podzielona na kilka dziedzin związanych z kryminalistyką. W dziale mechanoskopii i balistyki zostały zaprezentowane przestrzelone drzwi samochodu oraz szyby. Możemy obejrzeć roztrzaskaną czaszkę. Motyka, która posłużyła w tym przypadku za narzędzie zbrodni znajduje się tuż obok. Policjanci z wydziału biologii przygotowali próbki DNA, natomiast wydział badań dokumentów i technik audiowizualnych zaprezentował podrobione monety i banknoty.

Pobieranie odcisków palców

Dodatkową atrakcją jest możliwość wcielenia się w policjantów i przetestowania sprzętu, którym dysponują. Każdy ze zwiedzających będzie miał możliwość stworzenia karty daktyloskopijnej ze swoimi odciskami palców oraz zrobienia sobie zdjęcia sygnalitycznego.

"Magia Kryminalistyki" w Muzeum Techniki będzie otwarta do końca roku.

W serwisie policyjni.pl także: Wyrzucił psa z szóstego piętra, bo szczekał