GIODO: Przedszkola łamią prawo

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych prześwietlił procedury obowiązujące przy rekrutacji do przedszkoli. W jego ocenie przedszkola za bardzo ingerują w prywatność rodziców i dzieci, a tym samym łamią prawo.

Przedszkola nie mają prawa żądać od rodzica RMUA czy PIT żeby udowodnić opłacenie podatku dochodowego. Co więcej nie mogą od tego uzależniać decyzji o przyjęciu dziecka do placówki. - Z punku widzenia czysto prawnego taka praktyka jest w tej chwili w sprzeczności z obowiązującym prawem - - uznał Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Wojciech Wiewiórowski.

"Dane z PIT stwarzają pokokusę żeby patrzeć na dochody"

GIODO skontrolował procedury gmin w procesie rekrutacji do przedszkoli po interwencji Rzecznika Praw Dziecka, który zaniepokoił się zbyt głęboką ingerencją gmin w prywatność rodziców i ich dzieci. - W ocenianych przez nas przypadkach mieliśmy do czynienia z żadaniem przekazywania zaświadczeń zawierających dane medyczne dzieci i rodziców - alarmuje Wiewiórowski.

Generalny inspektor podkreśla, że działania gmin nie są spowodowane złą wolą, a próbą wytypowania w pierwszej kolejności dzieci, które najbardziej tego potrzebują i by ulżyć sytuacji socjalnej i ekonomicznej najbardziej potrzebujących rodziców. - Niestety w tym przypadku mamy do czynienia z klasycznym przykładem, kiedy "dobrymi chęciami" jest "piekło wybrukowane" - ocenia GIODO.

W tam przypadku gminą nie pozostaje nic innego jak zaprzestać praktyk niezgodnych z prawem. Jeżeli jednak któryś z organów nie zechce się dostosować może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, bo jak podkreśla GIODO żądanie zaświadczenia PIT od osoby, które chce skorzystać ze swoich praw jest skrajnym przypadkiem, który nie może być akceptowany. - To jest trochę tak jakbyśmy chcieli uchwałą gminy wprowadzić obowiązek, że przy najbliższych wyborach samorządowych wyborca idąc do urny musi pokazać PIT żeby udowodnić, że on się rozlicza z podatków w tej gminie i dopiero po pokazaniu PIT mógłby skorzystać ze swojego prawa wyborczego - kwituje GIODO.

W serwisie policyjni.pl także: Zamordował syna i mieszkał z jego zwłokami

Więcej o: