USA: niebezpieczne szkła kontaktowe a'la Lady Gaga

W Stanach Zjednoczonych furorę robią nielegalne szkła kontaktowe powiększające oczy. Produkty nie posiadają jeszcze atestów, a lekarze alarmują, że mogą one doprowadzić do zniszczenia wzroku - informuje telewizja BBC.

Moda na powiększające szkła kontaktowe zaczęła się wraz z ukazaniem teledysku do piosenki "Bad Romance" w wykonaniu Lady Gagi. Teledysk ukazuje artystkę z cyfrowo powiększonymi oczami.

Kilka firm z Azji zajmującymi się szkłami kontaktowymi wypuściło niedawno na rynek własne produkty, które mają imitować (jak twierdzą rzecznicy firm) efekt uzyskany komputerowo. Produkt znany jako "koliste soczewki kontaktowe" (z ang. circle contact lenses), w wersji a'la Lady Gaga, zajmują cześć białka oka powodując sztuczny efekt powiększonych tęczówek.

W Stanach tego typu szkła są nielegalne. Nie otrzymały atestów amerykańskiego Departamentu Zdrowia, dlatego miłośnicy Lady Gagi muszą kupować je poprzez japońskie i koreańskie sklepy internetowe. Państwa te posiadają zezwolenie na sprzedaż powiększających soczewek. Szkła można dostać w różnych kolorach, a ich cena nie przekracza 20 dolarów.

Bez kontroli jakości

Okuliści w USA obawiają się, że brak kontroli jakości może doprowadzić do przypadków m.in. infekcji oczu, zniszczenia wzroku, a nawet do jego utraty. Soczewki te zmniejszają dopływ tlenu do oka przez co ryzyko infekcji jest ogromne. Dr Assumpta Madu z Centrum Medycznego Montefiore w Nowym Jorku stwierdza, że "w przypadku pojawienia się infekcji, jest duże prawdopodobieństwo utraty wzroku w ciągu 24 godzin".

Sferyczne soczewki kontaktowe dostępne w celu korekty wad wzroku, a także jako ozdobny dodatek dla osób, które chcą np. zmienić kolor tęczówki.

Doktorzy podkreślają, że szkła kontaktowe powinny być zakupione dopiero po uprzednim skonsultowaniu się z okulistą.

Młodzi nie widzą w tym zagrożenia

Azjatycka firma CircleLens2U uważa, że produkt jest całkowicie bezpieczny i został zatwierdzony przez urzędy w Korei i Japonii. - Szkła same w sobie są dobrej jakości. Są jak każde normalne soczewki dostępne na rynku - stwierdził rzecznik firmy w rozmowie z reporterem BBC.

Na portalu YouTube, filmik w których młoda dziewczyna pokazuje, jak uzyskać efekt oczu a'la Lady Gaga doczekał się już prawie 12 milionów odsłon.

W Stanach Zjednoczonych soczewki robią furorę, zwłaszcza wśród młodych dziewcząt. 19-letnia Chantal George z Pensylwanii nosi powiększające szkła już od dwóch lat. - Jak dotąd, udało mi się zakupić ponad 15 par szkieł. dla mnie jest to tak normalne jak nakładanie makijażu. - stwierdziła w wywiadzie dla BBC.