Podczas zderzenia przy prędkości 90 km/h butelka wody waży aż... 202 kg!

Przy nagłym hamowaniu niezabezpieczone przedmioty nabierają pędu, który może z nich uczynić śmiertelne pociski. Jeśli jadąc z prędkością 50 km/h zderzymy się z nieruchomą przeszkodą, telefon komórkowy może uderzyć w nas z siłą równą 6-kilogramowemu odważnikowi. A ile w tej samej sytuacji waży litrowa butelka z wodą mineralną? Okazuje się, że aż 60 kg. Przy 90 km/h jej waga wzrośnie do 202 kilogramów.

O czymś takim pewnie wielu nawet doświadczonych kierowców słyszy po raz pierwszy. Ta niska świadomość uczestników ruchu drogowego może być przyczyna wielu zagrożeń i wypadków na drodze. I nie chodzi tu tylko o niewłaściwe zabezpieczenie rzeczy, które razem z nami "podróżują" w aucie. Jak się okazuje, niebezpieczne może być także jedzenie "ciężkich" potraw, żucie gumy podczas jazdy, a nawet... popicie sokiem grejpfrutowym niektórych leków łagodzących objawy alergii.

Zobacz galerię zdjęć z wypadków na polskich drogach >>>

Dołącz do akcji

Aby pogłębić wiedzę polskich kierowców na temat bezpieczeństwa Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad, Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Główna Policji i Straży Pożarnej zorganizowały akcję Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend bez ofiar". Kampania odbędzie się w dniach 6-8 sierpnia. Aby się do niej przyłączyć wystarczy za pośrednictwem strony internetowej www.WeekendBezOfiar.pl , lub zostać fanem profilu w serwisie społecznościowym Facebook, a w weekend 6-8 sierpnia 2010 r. przykleić na tył swojego auta dołączoną do wybranych tytułów prasowych nalepkę z apelem o bezpieczną jazdę.

Głównym celem kampanii jest edukacja. Na stronie akcji, a także w mediach patronujących przedsięwzięciu będzie można znaleźć ciekawe teksty, infografiki i materiały wideo, z których dowiemy się np. jakimi konsekwencjami grozi nieprawidłowe ułożenie bagaży w samochodzie, jak bezpiecznie przewieźć deskę surfingową czy rower, jak samochód może zachowywać się na rozgrzanym asfalcie, co działa podobnie jak alkohol, lub jak radzić sobie ze zmęczeniem w trakcie podróży.

Przeżyj dachowanie

W ramach "Weekendu bez Ofiar" dodatkowo zorganizowane zostaną trzy pikniki edukacyjne: szóstego sierpnia br. przy amfiteatrze w Kołobrzegu, siódmego sierpnia br. na Rynku Manufaktury w Łodzi i ósmego sierpnia br. na Agrykoli w Warszawie. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił na komputerowych symulatorach jazdy, w tym na modelu ciężarówki i autobusu. Ci odważniejsi przejdą próbę dachowania. Będą platformy zderzeniowe, tory przeszkód z alkogoglami, miasteczka rowerowe i tory gokartowe. Ratownicy medyczni będą uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy, a psychologowie transportu - jak opanować stres i zachować zimną krew w chwili wypadku. Pikniki trwać będą od godz. 13 do 21, a zakończy je koncert gwiazd popierających ideę Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa.

Karambol na autostradzie

Siódmego sierpnia przed południem w Strykowie na autostradzie A2 pod Łodzią służby drogowe, policja, straż pożarna i ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zorganizują symulację karambolu na autostradzie. W symulacji wypadków wykorzystanych zostanie ponad dwadzieścia samochodów i będą w niej statyści grający role poszkodowanych. Akcja ratownicza wymagać będzie rozstawienia punktów udzielania pomocy medycznej oraz transportu rannych śmigłowcami, które lądować będą na pasie ruchu.

Chcesz wiedzieć jakie utrudnienia czekają cię na trasie? Wyślij sms

Planujesz wyjazd w dniach 6-8 sierpnia i chciałbyś wiedzieć jakie utrudnienia czekają się na trasie. którą chcesz pokonać? Wystarczy, że wyślesz sms pod numer 70567 wpisując w jego treść kody województw, przez które zamierzasz w te dni przejeżdżać. Otrzymasz informację m.in. o utrudnieniach na drogach, wytyczonych objazdach, alternatywnych trasach dojazdowych czy ostrzeżeniach pogodowych.

W jednej wiadomości wpisać można maksymalnie trzy kody, oddzielając każdy z nich kropką, np. DS.OP.SL - dolnośląskie, opolskie, śląskie. SMS wysłany pod numer 70567 kosztuje 50 gr + VAT, a regulamin akcji dostępny jest na stronie www.weekendbezofiar.pl.

Kody województw:

DS - dolnośląskie

KP - kujawsko-pomorskie

LB - lubelskie

LS - lubuskie

LD - łódzkie

MP - małopolskie

MZ - mazowieckie

OP - opolskie

PK - podkarpackie

PL - podlaskie

PM - pomorskie

SL - śląskie

SK - świętokrzyskie

WM - warmińsko-mazurskie

WP - wielkopolskie

ZP - zachodniopomorskie

Wspólnie zmniejszmy liczbę wypadków

Od lipca do sierpnia 2009 r. na polskich drogach miało miejsce 8557 wypadków, w których zginęło 928 osób. W tym roku śmierć w wypadkach poniosło już 1478 osób. Akcja Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa określona została mianem eksperymentu, ponieważ ma ona sprawdzić, o ile można zmniejszyć liczbę ofiar na polskich drogach, jeśli zaangażowanie wykaże całe społeczeństwo. Zobaczymy, czy efekty rzeczywiście będą widoczne.

W serwisie policyjni.pl także: Trójka nastolatków więziła, gwałciła i torturowała koleżankę