Nowe kino duńskie

Pięć nowych filmów duńskich, dotychczas niepokazywanych w naszych kinach, będzie można obejrzeć podczas rozpoczynającego się w poniedziałek w Paradoksie przeglądu poświęconego tej interesującej kinematografii.

Program otworzy film Kristiana Levringa (jednego z czterech - obok Larsa von Triera, Thomasa Vinterberga i Sorena Kragh-Jacobsena - sygnatariuszy Dogmy) zatytułowany "Nie bój się mnie" (poniedziałek, godz. 17). To przejmująca opowieść o człowieku, któremu życie wymknęło się nieco spod kontroli. Przykładny dotąd mąż i ojciec traci nagle poczucie sensu egzystencji. Decyduje się na udział w testach klinicznych nowego leku antydepresyjnego. Gdy testy - z powodu groźnych niespodziewanych efektów ubocznych - zostają przerwane, postanawia kontynuować terapię na własną rękę... Mroczną, pełną suspensu atmosferą niepokoi także "Kandydat" Kaspera Barfoeda (wtorek, godz. 17), w którym młody, dobrze rokujący adwokat za wszelką cenę stara się wyjaśnić okoliczności niespodziewanej śmierci ojca.

Niezwykle interesująco zapowiada się nowy film Nielsa Ardena Opleva, którego znamy z ekranizacji głośnej powieści Stiega Larssona "Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet". "Odrębne światy" (środa, godz. 17) to melodramatyczna opowieść o dziewczynie z kręgu świadków Jehowy, która nagle i niespodziewanie zakochała się w chłopaku całkowicie - pod względem wyznawanych wartości - jej obcym.

Tytułowi bohaterowie filmu Ole Christiana Madsena "Płomień i Cytryna" (czwartek, godz. 17), rozgrywającego się w Kopenhadze roku 1944, są członkami duńskiego ruchu oporu. Ich zadaniem jest rozprawienie się z kolaborantami. Gdy Płomień otrzymuje polecenie zabicia swojej kochanki, zaczyna kwestionować rozkazy. W gąszczu zależności i tajemnic niełatwo zorientować się, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem...

Przegląd zakończy projekcja dokumentu Ulrika Wivela "Roskilde" (piątek, godz. 17), poświęconego słynnemu - jednemu z największych w Europie - festiwalowi muzyki rockowej, organizowanemu rokrocznie w tytułowym miasteczku położonym na uroczej wysepce 30 kilometrów od Kopenhagi.