Całkowite zaćmienie słońca nad zachodnią częścią Pacyfiku [ZDJĘCIE]

Całkowite zaćmienie słońca, do jakiego doszło wczoraj wieczorem naszego czasu, mogły obserwować wyłącznie osoby znajdujący się na Oceanie Spokojnym i południowym skraju Ameryki Południowej.

Zaćmienie słońca rozpoczęło się o godzinie 20:15 naszego czasu w zachodniej części Pacyfiku, na północny-wschód od Nowej Zelandii. O godzinie 22:11 widoczne było na Wyspie Wielkanocnej, a zakończyło się o godzinie 22:53 w południowej Argentynie i południowych częściach Chile.

- To było jak nocą na stadionie ze sztucznym oświetleniem. To było jak w ciemnym pokoju z 10-watową żarówką - mówił agencji AFP Francisco Haoa, urzędnik z Wyspy Wielkanocnej, na której zgromadziły się tysiące turystów i naukowców, by obserwować to niezwykłe zjawisko.

Zaćmienie Słońca obserwujemy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawiają się w jednej linii. Ponieważ tarcza Srebrnego Globu ma mniej więcej taki sam rozmiar jak tarcza naszej dziennej gwiazdy, Księżyc jest w stanie całkowicie zasłonić Słońce. Do takiego zjawiska doszło wczoraj na Pacyfiku.

Więcej o: