Policja łapie coraz więcej pijanych kierowców

Z roku na rok rośnie liczba pijanych kierowców zatrzymywanych przez policję. Jeszcze w 2001 roku mundurowi złapali 145 tys. osób prowadzących na podwójnym gazie. Dziś ta liczba jest o około 30 tys. wyższa.

W ubiegłym roku policjanci zatrzymali 173 tys. nietrzeźwych kierowców. Jest to o 5 tys. więcej niż w roku 2008. Porównując statystyki z ostatnich lat można dojść do wniosku, że po polskich drogach porusza się coraz więcej samochodów prowadzonych przez pijanych kierowców.

"Mamy większą liczbę nietrzeźwych kierujących"

Według policji ten wzrost świadczy o coraz efektywniejszych kontrolach drogowych. - Policjanci koncentrują się na eliminowaniu pijanych kierowców z polskich dróg. Sito, które wyłapuje nietrzeźwych kierujących jest coraz gęstsze i dzięki temu coraz więcej osób wpada w ręce policji. - mówi Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji.

Statystyki pokazują jak wiele osób nadal wsiada za kierownicę po wypiciu. Jeszcze w 2001 roku ta liczba wynosiła 145 tys. Następnie przez okres 5 kolejnych lat mogliśmy obserwować ciągły wzrost, aż do ponad 200 tys. pijanych kierowców zatrzymanych w 2006 roku.

W 2007 roku odnotowano wyraźny spadek kierowców prowadzących na podwójnym gazie. Liczba zatrzymanych zmniejszyła się aż o 42 tys. Zdaniem policjantów ten spadek wcale nie świadczy, że Polacy nagle przestali jeździć po alkoholu. Przyczyną miały być sądy dwudziestoczterogodzinne. Procedury z nimi zwiane wymagały wypełnienia wielu formalności i mundurowi zamiast zajmować się łapaniem pijanych kierowców byli zajęci robotą papierkową.

Od 2007 aż do dzisiaj liczba pijanych kierowców cały czas rośnie i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się utrzyma. Policja łapie coraz więcej pijanych, ponieważ dysponuje coraz większa ilością sprzętu oraz koncentruje się na tego typu przestępcach. Dziś policjantom w łapaniu pijanych kierowców pomagają nowe urządzenia za pomocą, których bardzo szybko można stwierdzić, czy kierowca pił przed wejściem do samochodu. - Praktycznie każda kontrola drogowa przeprowadzana przez policjantów ruchu drogowego w porze wieczorowo - nocnej wiążę się ze zbadaniem stanu trzeźwości kierujących - dodaje Sokołowski.

Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi do dwóch lat więzienia.

W serwisie policyjni.pl także: Leciał nad drogą, wylądował w polu

Więcej o: