Jak poruszyć Trybunał?

Jedną z bardziej oryginalnych akcji artystycznych będzie tzw. mapping na ścianach Trybunału Koronnego. Dzięki mało jeszcze znanej formie sztuki wizualnej znany wszystkim lublinianom budynek...ożyje

Akcję przygotowuje kolektyw kilku.com, który powstał parę lat temu z inicjatywy kilku pracujących wspólnie przyjaciół. Aleksander Janas, Robert Zając, Paweł Szarzyński oraz Aka Velalias tworzą w ramach różnych dyscyplin wizualnych, od grafiki użytkowej, plakatu, scenografii, po animację i multimedialne instalacje interaktywne. W swoich pracach łączą tradycyjne i sprawdzone techniki ery analogowej z cyfrowym dziedzictwem współczesności. Czym chcą zaskoczyć lublinian podczas Nocy Kultury? - Naszą nową projekcję architektoniczną, zwaną czasem z angielska mappingiem. To ciekawa i jeszcze mało znana forma sztuki wizualnej. Polega na przekształceniu i ożywieniu statycznej fasady budynku za pomocą obrazu z bardzo silnych projektorów. Przy odpowiednich warunkach, dużym doświadczeniu, mozolnej pracy i odrobinie szczęścia, udaje się czasem wytworzyć iluzję elementów i ruchów budynku, zupełnie nieistniejących i niemożliwych. I chyba właśnie taka iluzja czyni mapping pociągającym zarówno dla widzów jak i dla twórców - tłumaczy Aleksander Janas z kilku.com. Nad przygotowywaną animacją pracuje cały kolektyw kilku.com, a udźwiękowieniem zajął się Piotr Kurek, doświadczony twórca oprawy muzycznej do spektakli i widowisk.

- W nocy z 5 na 6 czerwca zamienimy poważną i nieruchomą ścianę Trybunału Koronnego w żyjącą swoim życiem i rządzącą się swoimi prawami maszynę, która będzie generowała energię niezbędną do funkcjonowania nocy kultury - zapowiada Aleksander Janas.