Dojdzie do wybijania zwierząt

Rządowy projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt komentuje dla ?Gazety? Wojciech Muża, sekretarz generalny Towarzystwa Ochrony Zwierząt:

Dojdzie do wybijania zwierząt

Rządowy projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt komentuje dla "Gazety" Wojciech Muża, sekretarz generalny Towarzystwa Ochrony Zwierząt:

Przepis o "zwalczaniu" bezdomnych zwierząt zalegalizuje ich masowe wybijanie. Utrzymywanie zwierząt w schroniskach kosztuje więcej niż kilogram nabojów, którymi można je wystrzelać.

Dziś większość gmin w Polsce nie wywiązuje się z opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Z naszych badań wynika, że w 2000 r. 80 proc. pytanych gmin nie prowadziło schronisk. Mówili, że nie mają bezdomnych zwierząt. A przecież takie zwierzęta są wszędzie.

Ustawa mówi, że gminy mają się zajmować "wyłapywaniem" i "opieką" nad bezdomnymi zwierzętami. A jeśli wyłapują, to gdzie je umieszczają? Wiemy, że niektóre gminy mają umowy z ludźmi, którzy zwierzęta łapią i umieszczają w tzw. punktach przetrzymań, ale potem słuch po zwierzętach ginie.

Zostawienie szczegółów "zwalczania" do decyzji wojewody to kuriozum. Strach pomyśleć, jakie metody mogą im przyjść do głowy! I to wszystko ma się znaleźć u ustawie o ochronie zwierząt!