Nowe konie w warszawskiej policji [WIDEO]

Władze Warszawy podarowały stołecznym policjantom dziewięć koni, które mają wspierać w pracy stróżów prawa.

Dziewięć zakupionych koni ma na co dzień pełnić służbę na warszawskich ulicach. - Podstawowym zadaniem tych koni jest służba patrolowa ale wykorzystujemy je też we współpracy z pododdziałami zwartymi do przywracania porządku publicznego - mówi asp. Robert Rożnowski z Komendy Stołecznej Policji.

"Konie mają budzić respekt"

Ostatnim dużym wydarzeniem, gdzie policja zdecydowała się wykorzystać konie do zapanowania nad tłumem była zeszłoroczna zadyma pod KDT. Dziś w zasadzie takie sytuacje już się nie zdarzają. Policjanci wspominają, że jeszcze kilka lat temu konie musiały być częściej wykorzystywane w walce z agresywnym tłumem. Podczas jednego z Derby Warszawy policja nie mogła sobie poradzić z pseudokibicami. Do spacyfikowania zadymiarzy posłużono się końmi, które skutecznie wykonały swoją robotę. Niestety kilka ze zwierząt zostało dosyć ciężko rannych.

Warszawa przygotowując się na przyjazd ogromnych tłumów kibiców na EURO 2012 zdecydował się zakupić konie, które ewentualnie pomogą w zachowaniu porządku. Policjanci dodają, że jeden pododdział konny potrafi zastąpić całą kompanię pododdziału pieszego. Wszystkie zakupione konie są rasy śląskiej i mają od 3 do 6 lat. Miasto zapłaciło łącznie za konie, osprzęt oraz utrzymanie zwierząt 800 tys. złotych.

W serwisie policyjni.pl także: Pseudokibice produkowali "lewy" spirytus

Więcej o: