Niezwykłe zdjęcia wulkanu Eyjafjallajokull

Ekipa National Geographic Channel była na Islandii w czasie gdy erupcja wulkanu Eyjafjallajokull na Islandii spowodowała ogromny zamęt na europejskim niebie. Filmowcy dokumentowali wydarzenia rozgrywające się przed, w trakcie i po dwóch erupcjach wulkanu 20 marca i drugiej, większej 14 kwietnia.

Pokazujemy fragmenty materiału filmowego, które zostaną wykorzystane w dokumencie NGC.

Niespokojny islandzki wulkan

Ekipa dotarła helikopterem na lodowiec górujący nad wulkanem. Dzięki temu nakręciła materiał ukazujący wulkan podczas erupcji. Ekipa pracowała w bardzo niebezpiecznych warunkach, filmując krater wyrzucający z siebie ogień i pył.

Erupcja spowodowała duże, lokalne powodzie, które niszczyły drogi. Członkowie ekipy National Geographic Channel zostali uwięzieni przez jedną z takich powodzi, co również zostało nakręcone. Zmuszeni do jazdy w niezwykle gęstej chmurze pyłu, pozbawieni światła, stracili orientację. Zaczęli mieć problemy z oddychaniem i byli zmuszeni zatrzymać się, gdy okazało się, że droga przed nimi zniknęła.

Film ukazuje również inne dramatyczne wydarzenia, między innymi akcje ratownicze śmigłowców straży przybrzeżnej, relacje naocznych świadków zdarzeń oraz znanego geologa, który gromadził dane z lawy i pyłu. W filmie znalazły się również naukowe wyjaśnienia chaosu spowodowanego erupcją oraz związanych z nią reperkusji na całym świecie, w tym największego zamętu w ruchu lotniczym od 11 września.

Dokument "Wulkaniczny pył: Kulisy erupcji wulkanu na Islandii" będzie miał swoją premierę 9 maja o godz. 21.00 na National Geographic Channel.

Zwiastun filmu:

Wulkaniczny Pył (trailer)

Więcej o: