Wykryją u ciebie narkotyki nawet jak nie brałeś [WIDEO]

Urządzenie do wykrywania śladowych ilości narkotyków - na tyle czułe, że wykryje czy ktoś przy tobie zażywał narkotyki. Przenośny skaner do prześwietlania bagaży czy wyrzutnik pirotechniczny - to tylko kilka z urządzeń, które od dziś mają do dyspozycji służby ochrony warszawskiego lotniska Okęcie.

Sprzęt przekazany na użytek Straży Granicznej i Służby Celnej został zakupiony przez wojewodę mazowieckiego za 1,2 mln złotych. Zdaniem wojewody urządzenia tego typu bardzo się przydadzą podczas obsługi wielu zagranicznych gości, którzy w przyszłym roku przylecą do Warszawy w związku z przewodnictwem Polski w Unii Europejskiej. - Spektakularne wydarzenia polityczne podnoszą też spektakularność ewentualnych zamachów terrorystycznych. Musimy być na to przygotowani - mówi wojewoda Jacek Kozłowski.

Jednym z ciekawszych urządzeń jakie znalazły się na Okęciu jest tzw. Itemiser czyli pierwszy na świecie detektor śladowych ilości narkotyków i materiałów wybuchowych. Mimo niebywale skomplikowanej budowy urządzenie obsługuje się za pomocą kilku przycisków.

Pierwszy na świecie detektor śladowych ilości

Itemiser składa się z dwóch części. Pierwsza to tzw. probierz czyli mini odkurzacz, który po przyłożeniu do ubrania osoby kontrolowanej, przez kilka sekund zasysa próbkę. Następnie próbka zostaje zdjęta z odkurzacza i umieszczona w tzw. deforberze, który sprawdza czy z naszej odzieży nie zostały pobrane cząsteczki substancji zakazanych prawem. Wynik wyświetla się na ekranie monitora po siedmiu sekundach - Technika użyta do detekcji polega na spektrometrii wolnych jonów w pułapce - mówi Leszek Uljasz ze służby celnej.

Urządzenie jest na tyle czułe, że wykryje jony marihuany nawet wtedy gdy nasze ubranie miało kontakt z dymem tego narkotyku np. na dyskotece. Jak zapewniają celnicy wystarczy, że podróżny miał styczność z substancjami zakazanymi w ciągu ostatnich dni, a Itemiser na pewno zidentyfikuje widmo ich cząsteczek.

Kolejnym urządzeniem przekazanym straży granicznej jest zestaw łączności bezprzewodowej, który jest wyposażony w tzw. mikrofon kostny umożliwiający przekazywanie informacji odbieranych z drgań kości czaszki. Zestaw będzie wykorzystywany przez strażników podczas przebywania wśród pasażerów (np. w samolocie) ponieważ zapewnia prawie niezauważalną komunikację pomiędzy funkcjonariuszami.

Oprócz niewykrywalnych słuchawek i odkurzacza do wyrywania narkotyków Okęcie wzbogaciło się jeszcze o przenośny rentgen, który prześwietli każdy bagaż oraz wyrzutnik pirotechniczny. Działko zostało skonstruowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii wojskowych. Głównym zadaniem urządzenia jest neutralizacja ładunków wybuchowych. Wyrzutnik posiada laserowy celownik oraz szeroką gamę pocisków pozwalających na niszczenie podejrzanych ładunków ze znacznej odległości.

Wojewoda mazowiecki zapowiada, że to nie koniec prezentów dla Okęcia. W związku ze zbliżającymi się mistrzostwami europy w piłce nożnej na lotnisku w przyszłym roku pojawi się jeszcze więcej nowoczesnego sprzętu. Straż graniczna na razie nie chce zdradzić, czy poprosi wojewodę o zakup skanerów "rozbierających" pasażerów. Jeżeli tak, to możemy być pewni, że przed obsługą lotniska nic się nie ukryje. Skaner pokaże każdy schowany w ubraniu lub ciele przedmiot. Oprócz tego na ekranie monitora będzie widać silikon, kolczyk w pępku i intymne części ciała.

W serwisie policyjni.pl także: Dwa razy popełniał samobójstwo. Nie wyszło

Więcej o: