Pojedynek arcymistrzyń

W dniach 9-17 stycznia 2010 w Warszawie odbędą się dwie najważniejsze krajowe imprezy szachowe: Enea Mistrzostwa Polski 2010 oraz Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet 2010 . W położonym w sercu Warszawy hotelu Novotel (dawny Hotel Forum) zjawi się plejada arcymistrzów i arcymistrzyń, aby walczyć o tytuł najlepszego szachisty i najlepszej szachistki w Polsce.

Honorowy patronat nad rozgrywkami sprawują: Prezydent m.st. Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, Marszałek woj. mazowieckiego Pan Adam Struzik i Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy Pan Wojciech Bartelski. Partnerami Mistrzostw są: Microsoft, Dr Irena Eris, Open Finance, Fundacja BRE Banku oraz Superbrands.

W tym roku szczególnie ważny jest turniej kobiecy

W 2010 roku wypada bowiem 75. rocznica pierwszych Mistrzostw Polski Kobiet w szachach, rozegranych w stolicy Polski w 1935 roku. Zwyciężczyni tych rozgrywek, Regina Gerlecka, po zdobyciu złotego medalu w mistrzostwach kraju wzięła udział w turnieju o mistrzostwo świata kobiet i wywalczyła tytuł Wicemistrzyni Świata, plasując się na II miejscu za legendarną szachistką czeskiego pochodzenia, Verą Menchik. Na starcie tegorocznego finału Mistrzostw Polski Kobiet pojawią się najlepsze polskie szachistki, a ich zmagania komentować na żywo będzie słynna polska arcymistrzyni Agnieszka Brustman. Polski Związek Szachowy zrewolucjonizował system rozgrywek, najlepsze polskie szachistki po raz pierwszy w długiej historii mistrzostw zagrają widowiskowym i budzącym wielkie emocje wśród szachowych kibiców systemem pucharowym.

Rekordowy fundusz nagród sprawił, że także w turnieju męskim wystąpi czołówka polskich graczy - 28 najlepszych Polaków, uhonorowanych tytułami arcymistrza, mistrza międzynarodowego lub mistrza FIDE i legitymujących się wysokimi lokatami na światowej liście rankingowej. Mężczyźni rywalizować będą w rozgrywkach systemem szwajcarskim.

Miejsce finałów Mistrzostw Polski zostało wybrane nieprzypadkowo. Warszawa już w odległej przeszłości gościła najważniejsze imprezy szachowe, łącznie z Olimpiadą Szachową w 1935, a w ostatnich latach jest stałym organizatorem Mistrzostw Europy w szachach szybkich. W uznaniu tych zasług Europejska Unia szachowa wybrała Warszawę jako jedno z pięciu najważniejszych miast szachowej Europy przełomu 2009 i 2010 roku.

Mistrzostwom Polski towarzyszyć będzie wystawa okolicznościowa "Pionierki polskich szachów", upamiętniająca polskie przedwojenne szachistki, szczególnie najwybitniejszą z nich - Reginę Gerlecką, wicemistrzynię świata z 1935 roku. Wystawę będzie można obejrzeć podczas trwania Mistrzostw Polski od 9 do 17 stycznia 2010 w hotelu Novotel (dawniej hotel Forum). Wstęp na wystawę jest wolny.

 

Więcej informacji na stronie: www.mp2010.pl