Lotnisk będą pilnować prywatni ochroniarze?

PRZEGLĄD PRASY: Państwo zamiast zwiększać wydatki na bezpieczeństwo na lotniskach, chce je ograniczyć - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Kontrolą pasażerów mają zająć się prywatne firmy ochroniarskie finansowane przez porty lotnicze. Takie plany ma Urząd Lotnictwa Cywilnego, który przygotował rewolucyjne zmiany w prawie lotniczym.

Ciężar finansowania w kwestiach bezpieczeństwa zostanie przerzucony z budżetu na spółki zarządzające polskimi lotniskami.

Funkcjonariusze Straży Granicznej zostaną zmarginalizowani. Ich zadania ograniczą się do kontroli paszportów pasażerów wylatujących poza Unię i asystowania przy rewizjach osobistych. Przy bramkach i skanerach prześwietlających bagaż staną pracownicy służb ochrony należących do spółek zarządzających lotniskami lub wynajętych przez nich prywatnych firm.

Lotniska krytykują projekt zmian, a z propozycji zadowolone są natomiast firmy ochroniarskie. Projekt jest na razie analizowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, następnie trafi do Ministerstwa Infrastruktury, które zadecyduje o jego ostatecznym kształcie.

"Dziennik Gazeta Prawna" prognozuje, że nowe przepisy zaczną obowiązywać już za rok.