1 proc. podatku duży jak nigdy dotąd, najlepsi inwestorzy giełdowi

Ponad 7,3 mln osób, czyli 28 proc. podatników, przekazało organizacjom pożytku publicznego 1 proc. swojego podatku za 2008 r. Dzięki temu na konta OPP trafiło 380 mln zł, czyli o blisko 82 mln więcej niż przed rokiem.

- To dobra wiadomość, że możliwość przekazania 1 proc. podatku cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Dzięki temu tysiące organizacji pożytku publicznego mogą sprawniej pomagać potrzebującym - ocenia minister finansów Jacek Rostowski.

Ministerstwo Finansów podsumowało akcję przekazywania fundacjom i stowarzyszeniom 1 proc. podatku od dochodów osobistych za zeszły rok. Okazuje się, że był to rekordowy rok pod każdym względem. Na przekazanie 1 proc. swojego podatku zdecydowała się liczba przeszło 7,3 mln podatników. Do organizacji pożytku publicznego trafiła w ten sposób kwota 380,1 mln zł. Liczba osób przekazujących 1 proc. podatku wzrosła o ponad 40 proc., a przekazana przez nich kwota - o prawie 30 proc. w porównaniu z danymi sprzed roku.

Podatnicy, którzy zdecydowali się przekazać swój 1 proc. fundacjom i stowarzyszeniom, przeciętnie dawali 52 zł (rok wcześniej - 58 zł). Najwięcej ci, którzy zarabiali na giełdzie - tu przeciętny przekazany podatek sięgnął kwoty 167 zł.

Najwięcej pieniędzy w ramach 1 proc. trafiło do OPP od podatników z województw: mazowieckiego (95,1 mln zł), śląskiego (47,8 mln zł), wielkopolskiego (32,9 mln zł) i małopolskiego (32,8 mln zł). Najmniej z lubuskiego (7,23 mln zł), świętokrzyskiego (7,24 mln zł) i opolskiego (7,8 mln zł).

A wszystko zaczęło się bardzo niemrawo. Początkowo zainteresowanie wspieraniem organizacji pozarządowych 1 proc. podatku było, mówiąc delikatnie, umiarkowane. W pierwszym roku po uruchomieniu tej możliwości zasilania fundacji czy stowarzyszeń niewielką częścią swojego podatku podzieliło się z nimi ledwie 80 tys. osób. OPP dostały dzięki temu 10 mln zł. W każdym kolejnym roku te wyniki były lepsze, ale w zestawieniu z sięgającą 25 mln liczbą podatników ciągle wyglądały bardzo mizernie. Dość powiedzieć, że w 2005 r. podatkiem podzieliło się z fundacjami i ze stowarzyszeniami nieco ponad milion osób, rok później przeszło 1,6 mln.

Przełom nastąpił w czasie rozliczeń podatkowych za 2007 r. Na przekazanie 1 proc. podatku zdecydowało się wtedy ponad 5 mln osób, czyli co piąty podatnik. W czasie rozliczeń za 2008 r. już blisko co trzeci. Oczywiście na poprawę wyników wpłynęła z pewnością kampania reklamowa i medialna propagująca ideę 1 proc. Nie ma jednak wątpliwości, że skokowy wzrost liczby osób dzielących się podatkiem z OPP to efekt diametralnej zmiany zasad jego przekazywania. Większość związanych z tym obowiązków została przerzucona z podatników na urzędy skarbowe. Zamiast biegać po bankach i wpłacać 1 proc. na konta wybranych organizacji, w zeznaniu rocznym PIT wskazujemy teraz tylko tę fundację czy stowarzyszenie, które chcemy wesprzeć naszym podatkiem. Pieniądze przelewa fiskus.

- Niewykluczone, że wpływ na tegoroczny wynik miała możliwość przekazania jednego procentu również z korekty zeznania - mówi dziś minister Rostowski. Bo w czasie rozliczeń za 2008 r. dodatkowo okres, w którym można było przekazać 1 proc., wydłużono do końca czerwca, tak by podatkiem mogły się podzielić z organizacjami pożytku publicznego także osoby składające korekty PIT. Była to kolejna zmiana korzystna dla OPP, bo więcej czasu na przekazanie 1 proc. to po prostu więcej pieniędzy.

Wedle danych Ministerstwa Finansów pieniądze z 1 proc. podatku za 2008 r. dostało 6038 organizacji pożytku publicznego (rok wcześniej 5354). Najwięcej: Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" - 61,9 mln zł (przed rokiem też była liderem, ale z kwotą 32,1 mln zł), Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" - 11,9 mln zł, Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko" - 7,6 mln zł, Fundacja TVN "Nie Jesteś Sam" - 6,3 mln zł, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce - 5,2 mln zł, Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci - 4,9 mln zł, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 4,5 mln zł, Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia - 4,3 mln zł, Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia - 4,1 mln zł i Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo" - 3,8 mln zł. W sumie OPP z pierwszej dziesiątki najhojniej obdarowanych 1 proc. podatku zebrały 114,5 mln zł

Na drugim końcu listy znalazły się: Fundacja Fortalicja Czemierniki - 3,90 zł, Stowarzyszenie na rzecz Ekologicznego Rozwoju Gmin Sokół z Siedzibą w Przykonie - 4,50 zł, Miejsko-Gminny Międzyzakładowy Klub Sportowy "Kozienice" - 4,50 zł i Stowarzyszenie Inicjatyw Rozwojowych Zgorzelec 2020 - 4,70 zł.