Rosyjska prokuratura odrzuciła wnioski rodzin katyńskich

Główna Prokuratura Wojskowa Rosji odrzuciła kolejne wnioski rodzin ofiar mordu katyńskiego o odtajnienie akt śledztwa katyńskiego i rehabilitację pomordowanych. Decyzja Prokuratury została podjęta w ostatnich tygodniach, a więc już po wizycie w Polsce premiera Władimira Putina.

Były polski minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld po posiedzeniu w Moskwie Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych powiedział, że od dziennikarzy dowiedział się o odrzuceniu przez Główną Prokuraturę Wojskową nowych wniosków o rehablitację. Podkreślił, że jego stosunek do działań tej prokuratury jest jednoznaczny. - Jest to działanie zatruwające stosunki polsko-rosyjskie. To lekceważenie prawdy historycznej z jednej strony, a z drugiej- obraza dla tych ludzi, których najbliżsi zostali zamordowani w Katyniu - powiedział Adam Daniel Rotfeld, który jest współprzewodniczącym Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych.

Obecnie rodziny, których wnioski o rehabilitację zostały odrzucone przez Główną Prokuraturę Wojskową Rosji, mogą wnieść skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Wcześniej Główna Prokuratura Wojskowa Rosji odrzuciła wnioski o rehabilitację co najmniej 10 ofiar mordu w Katyniu.