Kijów szykuje się na grypę

Główny immunolog Kijowa Oleh Nazar przewiduje, że grypa AH1N1 nie ominie stolicy Ukrainy. Już teraz mieszkańcy miasta starają się przygotować do ewentualnej epidemii.

O ile na zachodniej Ukrainie maski ochronne noszą wszyscy - założono ją nawet na rzeźbę Diany i psów na lwowskim rynku - o tyle w Kijowie nie są one jeszcze tak popularne. W maskach chodzi przede wszystkim młodzież, która traktuje je czasem jako element mody. Ponieważ nie można ich dostać w aptekach, część z nich robiona jest w domu. Trudno kupić także podstawowe preparaty służące zapobieganiu grypie.

Część mieszkańców Kijowa rezygnuje z wyjścia z domu. Liczba pasażerów w metrze zmniejszyła się o 1/3 i wynosi milion dziennie. Powodem jest zarówno odwołanie zajęć w szkołach, jak i strach przed zarażaniem się grypą w transporcie publicznym. Wszyscy pracownicy metra noszą maski. Z podróżujących jedynie co piąty. Wagony są myte co 2 godziny i dezynfekowane co trzy. Tak samo autobusy i tramwaje.

Podobne środki zapobiegawcze wprowadzono na kolei. Zwiększono też liczbę kas, aby nie dopuścić do gromadzenia się tłumów. Koleje zanotowały zwroty biletów na pociągi na zachód Ukrainy. W te rejony jadą tylko te osoby, które muszą. O połowę spadła liczba przekraczających granicę polsko-ukraińską.